Menu

Röntgenin İcadından Önceki Durumu Nasıldı

Röntgen İcadından Önce Kırıklar Nasıl Tedavi Edilirdi

Röntgen 28 Aralık 1895 yılında Wilhelm Röntgen tarafından bulunup icadına kendi soyadını vermiştir. Yaptığı buluş ile birlikte 1901 yılında Fizik dalında Nobel Ödülü’nü alana bilim adamı olarak kabul edilmiştir. İnsanlık için önemli bir buluş yaptığı teknolojinin gelişmesi ile daha iyi fark edildi.

X ışınları (röntgen) sayesinde kırık kemiklerin tespiti yapılarak doğru düzgün kaynak yapılabiliyordu. Vücudumuzda bulunan kemiklerin durumu hakkında bilgi almamızı sağlamıştır. Röntgen sayesinde kırılan herhangi bir kemiğin tedavisi kolay ve hızlı olmuştur.

Röntgen İcadı Olmadan Önce Hayat
Kırık veya sakatlanmalar olduğu zaman insanlar tıp alanında lisansız olan kırıkçılara giderlerdi. Kırıkçılar kemikleri kendince oturtmaya çalışır o şekilde kırık bölgeyi sarar. Üzerine merhem niyetine bitkileri toplar yumurta ile karıştırarak sürer. Hızlı bir şekilde kemiklerin birleşmesi için uygulanır. Kırıklar doğru veya yanlış kaynaması hakkında bilgi sahibi olunmadığı gibi elle kontrolü yapılır hatalı kaynamalar hareketlerimizi kısıtlayabilir.

röntgen

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.