Sabun Nedir? Zararları Nelerdir?

Temizlik için gerekli olan temel maddelerden birisi sabunlardır. Kimyasal ürünlerden olup elimizdeki kirin çıkmasını sağlamaktadır. Yağ asidi ve alkalinin reaksiyonu sonucunda elde edilmektedir. Doğru kıvamda ayarlanması sonucunda kişisel temizliğimiz için kullanabileceğimiz sabun ortaya çıkmaktadır. Ayarların karışması sonucunda cilde zarar veren tahrişe neden olmaktadır.

Sabunlar günlük hayatımızın her alanında yaygın olarak kullanılması onların kokulu, şekilli, renkli ve farklı ambalajlara ayrılarak geliştirilmesi sağlanmıştır. Kimyasal yerine bitkisel sabunlar, antibakteriyel ve şifalı olanları bulunmaktadır.

İlk olarak katı sabunlar dikdörtgen şekillerde yapılarak kullanılırdı, toplu yaşanılan alanlarda daha çok mikrop barındırdığından dolayı sıvı sabunların kullanımı başlanmıştır. Cildi temizlediği gibi mikroplardan arındırır. Sıvı sabun farklı kimyasalların bir araya gelmesi sonucunda oluşmasından cilt kanserine yakalanma riski daha fazladır.

Son zamanlar antibakteriyel sabunlar satışları başladı. Mikropların oluşumuna karşı mücadele eden sabunlar piyasaya sürülmüştür. Antibakteriyel sabunlarda mikropların yayılmasının önlenmesi için triklosan maddesi kullanılmaktadır.

Triklosan nedir?
Deodorant, traş losyonu, sabun, diş macunu, kozmetik ürünlerde mikropların yayılmasını önleyen madde olmaktadır. Dağılmasını önlediği gibi çeşitli şekillerde de zararları bulunduğundan bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Klorla birleşmesi kloroform benzeri kanserojen maddelerin oluşumuna neden olur.

Bakteriler antibiyotiğe yönelik direnç kazanarak kişilerin iyileşme süreçleri çok daha fazla olmaktadır.

Hormonların olumsuz etkilenmesine neden olur.

Çocuklarda alerji ve egzama gibi rahatsızlıkların oluşmasına neden olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here