Saç Boyasının Zararları Nelerdir

Saçlarındaki beyazları ve renk bozuklukları kapatmak için saç boyalarını bir çoğumuz kullanmaktayız. Özellikle bayanların saçlarında değişiklik yapmak istedikleri zaman en başta boyasını değiştirmek geliyor. Saç boyası çeşitli kimyasallardan oluştuğu asla göz ardı edilmemelidir. Boyanın içinde kanser yapıcı olan pigmentler bulunmaktadır. Kişilerin genelde lenf kanserine yakalanma oranı saçını boyatanlarda daha fazla olduğu öğrenilmiştir. Saç boyası kullanılması diplerde yaralar, aşırı kepeklenme ve saç dökülmelerine dahi sebep olabilmektedir.

Saç boyasının doğal olup olmadığını öğrenmek için çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Doğal olduğu Avrupa Kontrol Edilmiş Doğal Kozmetik (Bdih) tarafından verilen onay doğrultusunda olmaktadır. Saçlarınızı doğal boyalar ile boyamanız saçlarınızın zarar görmesini önler. Kimyasallar çok daha kısa sürede akıp giderken doğal olanlar daha uzun süreli saçlarınızda kalmaktadır.

Hamile bayanların özellikle saç boyası kullanması önerilmemektedir. Deriye temas eden bir çok şey emilim gerçekleştirerek kana karışmaktadır. Zararlı maddelerin vücuda girmesinden bebekler hastalıklı olarak doğurabilir. Bebek doğduktan sonra saç boyanması gerekmektedir.

Doğal olarak kullanabileceğiniz saç boyası kına olmaktadır. Çeşitli renk ve alternatiflere sahip olması kanser önleyici etkisi gösteriyor. Kına Hindistan’da kullanılan çeşitli bitkilerden elde edilmektedir. Doğal olduğu gibi kimyasallar içermez. Saç bakımınızı yaptığı gibi dökülmeleri önler, saçlarınızı canlandırır, herhangi bir kimyasal olmadığı gibi zararı da yoktur. Saçlarınızı illa boyatmak istiyorsanız eğer o zaman kınayı tercih etmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here