Saç Nezlesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Saç köklerinde iğne batması gibi hissettikleri açı doğrultusunda ortaya çıkan saç nezlesidir. Saç derisinde rahatsızlığı kendisini gösterir. Bayanların uzun ve sık saçlara sahip olması onların sıkça karşılaşacaklarını gösterir. Saçları kısa ve seyrek olan kişilerde nadiren görülen durumlardandır.

Saç nezlesinin nedenleri;
Saç derisinde kaşıntı, yanma ve iğne ucu gibi ağrılar hissedilmesi sonucunda görülür. Saçın sıkça bağlanması ve hava almaması durumlarında saç derisinde gelen değişimler sonucunda nezle meydana gelir. Saçların köklerinin hava almadığı durumlarda çekilmesine ve zorlanmasına yol açarak kopmalarda meydana gelir. Uzun saçlı bayanların saçlarını yıkadıktan sonra kurulamaması durumlarında soğuk havalar kaması saç derisinin etkilenmesine sebep olmaktadır. Soğuk hava ya da rüzgarda zarar gören saçların kökleri eski sağlamlığını kaybederek kopmalarına meydana gelmesine neden olabiliyor.

Saçlara jöle sürülmesi, fön çekilmesi ve yıkanması saç nezlesine sebep olan nedenlerdendir. Hava sıcak olduğu zaman deri rahatsız olarak bozulmalar gözlemlenebilir. Saçların düzenli olarak havalandırılması gerekmektedir.

Halk arasında bir diğer adı rapunzel hastalığıdır. Saçların derisinde ağrılar ve yanma hissi ile kendisini gösterir. Erken teşhis önemli olup saç diplerine yapılacak işlemler sayesinde kişiler kurtulabilir. Tedavisi henüz olmadığı gibi alınacak çeşit önlemler sayesinde saçlarda oluşabilecek olumsuzluklara karşı önlem alınmış olacaktır. Dökülmelerin ve saç derisinin sağlığının korunması mümkündür. Saçara jöle veya fön çekmeden önce kendi haline bırakmayı bir kez daha düşünmeliyiz. Bayanlar saçlarına şekil verdirmeyi sevdiğinden sıkça karşılaştıkları sorunlardan olmaktadır. rahat modeller seçilmeli, erkekler için jöle ve benzeri kozmetik ürünlerinin kullanımı azaltılması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here