Menu

Saçkıran Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır

Saçkıran günümüzün önemli hastalıklarından birisidir. Sinsice vücudumuzda dolaşan stres ve travma sonucu ortaya çıkmayan mantar hastalığıdır.

Saçkıran insanların sosyal hayatını etkileyip saçta, deride, tırnakta ve ayak parmaklarında mantar enfeksiyonlarına neden olmakta. Özellikle saç kıran hastası olan birisi ile aynı temizlik malzemelerini kullanmamalısınız. Erkek ve dişi saçkıran olarak ikiye ayrılmaktadır.

Dişi saçkıran daha hızlı yayılır ve kalıcı hasara neden olur. Erkek saçkıran dişiye göre daha yavaş ve tedavisi olan mantar hastalığıdır.

Saçkıran mantar hastalığı olduğundan dolayı bulaşıcı olmak özelliğine sahiptir. Korunmak için hastalığı taşıyan insanla makas, tırnak makası, bıçak, tarak gibi temizlik ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durulmalı.

Saçkıran hastalığının tedavisi mümkün olan cit hastalığındna birisidir. Saçkıranın tedavisinde öncelikle sebep olan mantarın yok edilmesi gerekir  ilaçlar tabletler ve iğneler yolu ile tedavisi uygulanmaktadır. Saç derisinin altına iğneler yolu ile enjekte edilen ilaçlarla tedaviside mümkün.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir