Saçlarda Kepeklenmenin Nedenleri ve Tedavisi

Saçlarda oluşan kepeklenmeler oldukça rahatsız edici olabiliyor. Beraberinde kaşıntılar ve gösterişsiz saçlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Erkeklerde kepek sorunları, saçları kısa olmasına bağlı olarak daha fazla görülüyor. Kepek cilt hastalığı olarak karşımıza çıkıyor. Bebeklerde dahi kepek sorunları olabilmektedir. Tedavisi için ilk olarak doktora başvurarak tıptan yardım almalıyız. Kullandığımız şampuanlarında önemli etkisi vardır. Bugün Elidor markalı şampuanlarda kepeğe karşı çözüm olanları kullananlar kurtulabiliyor da. Ciddi sağlık sorunu olmamakla beraber tedavisinde ilk önce kullandığımız şampuandan başlamalıyız. Farklı şampuan kullandığımızda saçlarımızda kepeklenme, kaşıntı olup bizi iyice rahtsız edecektir. Kepeğe karşı çözüm olan şampuanları kullanırken yanı sıra duştan sonra saçlarımızı güzelce durulamalıyız. Şampuan kalıntısı kalmamasına özen göstermemiz gerekir. Saçlarımızda kalan şampuan kalıntıları kepeğe sebep olmaktadır. Kepeğe karşı beslenmemize de dikkat etmeliyiz. Hazır yiyecekler tüketmek bağışıklık sistemimizi zayıflattığı gibi ihtiyacımız olan D vitamini almamızı azaltmaktadır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek vücudumuzu etkilediği gibi düzenli olarak meyve ve sebze tüketimi ağırlıklı olmalıdır.

Kepeklerden kurtulmak için deneyeceğiniz ilk yöntem kepek önleyici şampuanlar olmalıdır. Böyle durumlarda dahi kepek saçınızdan gitmiyorsa dermatologa gitmemiz gerekebilir. Aşırı kepeklenme sonucunda saç diplerinde kaşıntı oluşumuna neden olur. 1-2 hafta boyunca kepek önleyici şampuan kullanmamız genelde çözüm olabiliyor. Olmadığı takdirde kullandığınız farklı bir şampuan saçlarınızda tekrar kepek oluşumuna neden olmaktadır. Gördüğünüz 10 kişiden ikisinin kepek sorunu olduğunu bilmelisiniz.

Alternatif tıptan yararlanacaksanız ısırgan otunu deneyebilirsiniz. Kaynattıktan sonra süzün ve ılık hale geldikten sonra saç diplerinize pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Dileyenler saçlarını yıkamak içinde kullanabilir. Kepek önleyici etkisi sayesinde doğal çözüme ulaşabilirsiniz. Karbonhidrat ağırlıklı beslenin, bol su için ve günde 3 kez suyla yıkamanız kepeğe karşı alacağınız önlemlerden olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here