Saçların Beyazlamasının Nedeni

Henüz daha genç yaşta saçlarımızın beyazlamış olması en büyük hayal kırıklığımız olur. Yaşadıklarımız ve geçmişin izleri artık saçlarımızda hissettiğimizden sıkıntıları yaşamamak elde değildir. Beklentilerimizi tamamen kaybetmiş oluruz.

Saç beyazlaması pembe dizilerde olduğu gibi bir gecede çıkmayacağını bilmeliyiz. Tüm saçların beyazlaması baştan uca gelene kadar uzun bir süre gerek duymaktadır. Bazı saçlarımız beyazladığı gibi bazı saçlarımızda herhangi beyazlama görülmeyebilir. Genetik olduğu söylense dahi insanların günlük faaliyetlerinden etkilenmeleri bunu gösterebilir. Aile içinde şeker hastası olan kişilerde saç beyazlama oranı daha sık görülmektedir.

Saç beyazlaması, saç kökündeki melamin pigmenti adındaki salgının yıllardan etkilenerek ölmelerinden dolayı görülmektedir. Saça renk veren kısmın ölmesi sonucunda artık saçlarımız beyaz renkte görülür olur.

Üzüntü
Yıllar boyunca saçların üzüntüden beyazlayacağı dile getirilmiştir. Stresten bir çok hastalığı etkilediği gibi saçların beyazlamasını da etkileyebilmektedir. Stresli olan kişiler üzüntülerle karşı karşıya kalır. Vücut kortizon adındaki hormonu salgılayarak başka yerlere ulaşmasına neden olup beyazlama görülür.

Saç boyaları
Saçlarınızı sık boyatmanız sonucunda köklerindeki pigmentler artık görevini yerine getiremez hale gelir. Saçlarınız artık eskisi gibi canlı olmadığı gibi renginde de kayıp yaşanır. Saç boyası saçların daha erken beyazlamasına neden olmaktadır.

Saçların beyazlamasının önüne geçmek için stresten uzak durarak sağlıklı yaşam sürdürmeliyiz. Beslenmemizden sporumuza kadar dikkat ettiğimiz sürece 50’li yaşlara geldiğimizde dair saçlarımız eskisi gibi canlı olabilir. Ailede genetik bir sorun varsa doktor kontrolünden geçilerek tespit edilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here