Sahurda Ne Yemeli

Sahur vaktinde beslenmek oldukça önemlidir. Bunaltıcı yaz sıcaklarının gelmesi ile gün içinde oruç tutmak için sahurda yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Sahurda doğru beslenmemizden dolayı gün içinde susadığımız gibi açlık kendisini göstermektedir.

İlk gece sahura kalktığınız zaman aklımıza sıcaklar gelecektir. Herkesi bunaltan sıcakların olduğunu düşünürsek yediklerimiz ve içtiklerimizde çok dikkatli olmalıyız.

Sahurda sofradan doyarak kalkın
Sahur vaktinde yedikleriniz ağır olmamalıdır. Önümüzde kısa süre olduğundan dolayı yiyeceklerimiz bize yağ olarak geri dönüş yapmamalıdır. Yediğimiz yağlı yiyeceklere dikkat ederek adeta kahvaltı yaparmış gibi hazırlamalıyız. Gün boyunca bizi tok tutacak türden yiyeceklerin tüketilmesi gerekir.

Sahurda ne tüketilmeli?
Oruç tutanlar için sahur oldukça önemlidir. Sahurda beslenmemiz gün boyunca aç kalmamızın önüne geçebilir. Sağlıklı şekilde beslenmek kilo almamızı önlediği gibi nefsimizin terbiye edilmesini de sağlamaktadır. Midemizin boşalma süresi yediğimiz yiyeceklerle birlikte 8 saati bulabiliyor. Gün içinde tokluk hissi yaratan yumurta, süt, yoğurt, peynir gibi gıdaların tüketiminde sahur vaktinde mutlaka yer verilmelidir.

Metabolizmamızın gece vakti daha yavaş çalışacağından dolayı yağlanma ve ağırlık yapmaması adına kızartmalardan uzak durmalıyız. Sahur vaktinde sütlü ve sulu çorbalar tercihlerimiz arasında yer almalıdır. Midemizde rahatsızlık hissi verdiği gibi ağrıların oluşumunu önler.

İftar vaktinde içeceğimiz su miktarı önemli olduğundan 1 bardak 5 saat susuzluğumuzu giderecektir. Yemek arasında ve imsak vakti gelmeden en az 4 bardak suyumuzu içmeliyiz. Böbreklerimizin de sağlıklı çalışmasında sular önemli olmaktadır.

Kısaca
Et grubu, süt grubu, sebze, meyve grubu yiyeceklerin tüketimine ağırlık verilmelidir.
Gece yedikten sonra doğrudan yatılmamalıdır.
Sahurda kalkmayanlar oruç tutmamalıdır.
Yağlı, ağır tatlılar, baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
Sahur vaktinde abur cubur yenmemesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here