Menu

Saklambaç Oyunu Nasıl Oynanır

Saklambaç Nasıl Oynanır, Saklambaç Oyun Kuralları bilerek doğru bir şekilde oynayabilirsiniz. Bazen anlaşmazlıklar çıkar burada amaç bu sorunun giderilmesi olmaktadır.

Eski zamanlarda çocukların oynadığı eğlenceli oyunlardan birisi olmaktadır. Hangi çocuk saklambaç oynamamıştır ki. Bir araya gelerek akşamları özellikle zaman geçirmek için oynarız devamlı olarak halende oynayan birkaç çocuk görebilirsiniz.

Saklambaç oynamak için öncelikle 3 kişiden fazla oyuncu olması gereklidir. Aralarından birisi ebe olarak seçilmektedir. Bir yer bulurlar lamba direği veya ağaç olmaktadır. Belirli bir sayıya kadar sayar 100 olabilir sesli bir şekilde en son önüm arkam sağım solum ebe der. Burada bunu demesinin sebebi saklanan birisi varsa yakında onu ebelemek için kullanılmaktadır. Saymayı bitirdikten sonra etrafına bakar arkadaşlarının saklandığı yerleri bulur doğru tahmin etmesi gerekmektedir. Aliyi görüp veli dediyse çelik çömlek patladı diyerek oyun bozulur tekrar ebe yummaktadır. Ebeden önce ağaca ulaşan kişi oyun bitiminde bir kişiyi kurtarma hakkına sahip olur. İlk yakalanıp ebelenen kişi ebe sayılır yumup 100’e kadar saymaktadır.

saklambaç oyunu

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir