Şalgam Suyunun Faydaları

Şalgam, toprak altında yetişen yaprakları yenilebilen ve geniş kökü olan bitki türüdür. Şalgam kökleri sebze olarak bilinip sıkılarak suyu çıkartılır veya yemeklere karıştırılır. Şalgam günümüzde insanlar için önemli olmaktadır. Yiyebilecekleri yumuşak ve lezzetlidir. Etli kısımları lezzetli olup özellikle bitkinin kök kısmı sıkılarak bir içecek haline getirilir. Şalgam suyu sos amaçlı olarak çorba yemeklere ilave edilmektedir.

Kabızlığı önlediği gibi bağışıklık sisteminin sağlıklı şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bağırsakları koruyucu etkisi sayesinde ağrı ve kabızlık sorunlarını giderir.

Zayıflamak isteyen kişiler için metabolizmanın sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar. Antioksidan etkisi zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Vücudunuzdaki toksin maddelerin dışarıya atılmasında önemli rol üstlenir.

Şeker hastası olan kişilerin tüketmesinin herhangi bir sakıncası olmamaktadır.

Kolesterol sorunu yaşayıp dengesizliklerine iyi gelmektedir. Düzenlenmesini ve normalden daha fazla etki yaratmasını önlemektedir. Bitkisi ve suyu ile tüketilmelidir.

Yeni doğum yapmış olan anneler şalgam suyu ile sütlerini arttırabilirler. Süt sıkıntısı yaşayan anneler sütlerini arttırmak için şalgam suyu tüketmeleri mümkündür.

İştah açıcı etkisi sayesinde kilo almak isteyenler içinde etkili olmaktadır.

B grubu vitaminleri, fosfor, kalsiyum, potasyum bakımından zengindir.

Mide ve karaciğer hastalıklarına iyi gelmektedir.

Diş sağlığını korur, çürümesini ve zarar görmesini önler.

Kalp, damar ve göz sağlığını korur.

Böbreklerde taş oluşumunu ve kumunun dışarıya atılmasını sağlar. İdrar söktürücü etkisi vardır.

Egzama rahatsızlılarına iyi gelir.

Boğaz iltihabı ve rahatsızlıklarına faydalıdır.

Yapraklarında bol miktarda kalsiyum, demir, bakır ve iyot bulunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here