Saunanın Faydaları ve Riskleri Nelerdir

Saunalar tarih boyunca ilk olarak Avrupa’da kullanılmaya başlandı ve ülkemize geldi. Kullanılan alanlar ve yöntemler hep birbirlerinden farklı olmuştur. Zihin rahatlatıcı ve beden sağlığı konusunda faydalıdır. İnsanlar belirli düzende gitmeleri gerekir. Bağımlı haline gelinmesi faydadan çok kişilerde zarara sebep olacaktır. Rahatlamamıza ve kendimizi iyi hissetmek adına saunalara gidildiği oluyor. Ortamın sıcak olması vücudumuzun sıcaklığının artmasına, vücut terleme ile vücuttan toksinlerin atılması sağlanmaktadır. Vücudumuzdaki ağrıların geçtiği ve iyileştiren endorfin adındaki hormonlar salgılanır. Vücut ve beden sağlığımı bakımından oldukça faydalıdır. Saunalar vücudumuz için sağlıklı olsa dahi zararları azımsanmamalı. Kalp hastalıkları ve inflamatuar durumlarına sakıncalı olabilir.

Saunanın Faydaları
Parlayan cilt: Saunadaki buhar cildimiz ile temas etmesi terlemeye yol açar ve toksinler vücuttan atılır. Cilt kendini temizler en temiz hali ile çıkmanızı sağlayabilir. Güneşten zarar gören ciltler iyileşme gösterir, kan dolaşımını hızlandırarak cildi güzelleştirir.

Sağlıklı kalp: Saunada kalındığı sürece kalp atışları hızlanır. Kan basıncı korunduğu gibi kalp kendi kendine egzersiz yapmış olur. Vücut sağlığı için oldukça önemlidir.

Kilo verme: Sıcak ortam olmasından günlük egzersizle birlikte yapılacak sauna ortamı kilo verilmesinde yardımcı olduğu öğrenilmiştir.

Sakinleştirici etkisi: Sauna ortamı sıcak olması vücudun gevşemesini sağlamaktadır. Sauna sayesinde kaslar yumuşayarak ağrıların dinlenmesi sağlanmaktadır. Rahat uyuma ve kişi kendisini huzurlu hissetmesini sağlar. Hamamlarda da olduğu gibi sıcak ortamın vücudu rahatlatarak toksinlerden uzaklaştırılmasında etki gösterir.

Saunanın Riskleri
Kalp hastalıkları, kan basıncı gibi sorunları olan kişiler saunalardan uzak durmalıdır. Bilinçsiz ve doktora danışmadan saunalara gidilmesi durumda kalp krizi riskini arttırmaktadır. Bulaşıcı hastalıkların olması toplu alanlarda saunalara girilmesinde sağlığı tehdit etmektedir. Bedensel olarak kişilerin kanamalı rahatsızlıkları varsa uzak durmalıdır. Saunalarda gerekli olan sağlık önlemleri daha önceden alınarak kişilerin sağlık sorunu yaşamalarının önüne geçilmesi gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here