Sebzelerin Faydaları

Sebzeler oldukça faydalı besin grubunda yer almaktadır. Vücudumuzun mutlaka beslenmesi gerekmektedir. Domates mesela içinde bolca vitamin bulunduğu gibi sıklıkla yememiz gerektiği söylenir. Sık tüketildiği gibi sağlık sorunlarında yol açabiliyor. Sağlıklı şekilde beslenmek için sofralarımızdan sebzeleri asla eksiltmemeliyiz.

Sarımsağın faydaları: Atardamar kireçlenmesine yönelik olumlu etki gösterir. kanserden koruyucu etkisi ile sofralarımızdan eksik etmemeliyiz. İlaç gibi faydalı olduğu gibi günlük bir iki diş tüketilmesi kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra kanserden korunuruz. Kanserden kaçmamızın sebeplerden birisi kötü kokuların olmasıdır. Bütün halinde yutulması durumunda ağız kokusu yaratmadan faydalanılmaktadır.

Salatalığın faydaları: A, C ve B vitamini bakımından zengin olmaktadır. Yüzde 95 su olmasından dolayı zayıflamak isteyen kişilerin bol miktarda tükettikleri bilinmektedir. Dış kabuğu soyulmadan tüketilmelidir. Lif kabuğunda saklı olmasından dolayı korunmalıdır. Salatalık tek başına zayıflamak için tüketilmemesi gerekmektedir. Sağlıklı şekilde tüketilmesi fayda sağlar.

Havucun faydaları: Havuç tek başına kıtır kıtır yemekten ziyade salata yapımında tüketilmesinde biraz yağ eklenmelidir. Kök sebzelerden olmasından dolayı biraz şekerli tatları olmaktadır. Şeker hastalarının uzak durması gerekmektedir. Gliselin indeks denilen durumdan dolayı havuçta karbonat doğal şeker olmasından dolayı kan şekerini birden yükseltmez. Tüketim miktarına göre dikkat edilmelidir. Bir adet tüketilmesinden herhangi bir zararı olmaz. Kocaman bir havuç salatası yenmesi kan şekerimizi etkileyebilir.

Maydanozun faydaları: C vitamini bakımından zengin olmaktadır. 100 gram maydanoz tüketilmesi günlük ihtiyacımızın iki katını karşılayacaktır. İdrar söktürücü etkisi sayesinde boşaltım sistemi sağlığını etkiler. Şişkinlik sorunlarında da maydanoz tüketilebilir. Salatalık süslemek yerinde suyunun kaynatılarak ödemin giderilmesinde etkili olabilir. Metallerin temasından dolayı C vitamini kaybı olacağından kopartılmalıdır.

Turpun faydaları: Böbrek ve mesane kumlarının dökülmesine yardımcı olur. Kalp ve damar hastalıklarında turp tüketilmelidir. Turp gibiyim sözünden yola çıkarsak faydaları oldukça fazladır. Cildimizi güzelleştirerek tazelik verir. Salatalıklarda ve karışım yapılarak tüketilebilir. Lif bakımından bağırsak sorunlarına iyi gelmektedir. Bağırsaklarımızdaki villuslar uyarılması ile hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Uyku sorunu çekenler turp tüketebilirler.

Soğanın faydaları: Yemeklerde eksik olmayan soğan lezzet kattığı gibi oldukça lezzetlidir. Soğanı yağda kavurmakla birlikte lezzetini öldürmüş olduğumuz gibi faydalarını öldürmüş oluruz. Kızartma ve kavurma işlemlerinde kanserojen maddelerin oluşmasına neden olduğundan su ile pişirerek yumuşatmalıyız. Salata yapımında soğan tüketimini arttırabiliriz. Salatayı süslediği gibi C vitamini kaynağı olmaktadır. 100 gram soğanda 10 gram C vitamini olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here