Menu

Şehzade Beyazıt Nasıl Öldü

Şehzade Beyazıt Ölümü, Şehzade Beyazıt Neden Öldürüldü, Şehzade Beyazıt Nasıl Ölecek

Şehzade Beyazıt 1525 yılında İstanbul ilinde dünyaya geldi ölümü ise 25 Eylül 1561 yılında olmuştur. Annesi tarafından devamlı korunan tahta çıkması istenilen Beyazıt devamlı olarak Hürrem Sultan tarafından desteklenirdi. Annesinin vefatı 1558 yılından sonra koruyucusuz kalarak kendisine beylerden ağalardan destek çıkmasını ister Lala Mustafa Paşa tarafından devamlı dolduruluşa getirilmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman Selim ve Beyazıt’ı taraftar toplamak için Konya ve Amasya iline göndermiştir. Beyazıt Amasya’ya gitmeyip Kütahya’da kalmaya devam etmiştir. Beyazıt sancağından çıkması sonucunda öldürülmesi vacip olduğunu dair fetvalar verildi.

Affedilmeyip yakalanma emri çıkartılınca Beyazıt ailesi ile birlikte İran şahı Şah Tahmasb’a sığınarak büyük törenlerle karşılanmıştır. Bunun devamında Tahmasb ile birlikte Sultan Süleyman’ın arasında pazarlık başlamıştır yazışmalar sonucunda 1.200 milyon altın ve Kars kalesi karşılığında teslim edecektir. Anlaşma sonucu Kazvin’e giden Osmanlı elçileri Beyazıt’ı ve oğullarını orada boğarak öldürmüşlerdir.

şehzade beyazıt

şehzade beyazıt

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir