Menu

Şehzade Cihangir Nasıl Öldü

Muhteşem Yüzyıl dizisinden hepimizin tanıdığı Şehzade Cihangir’in ölümü bugünlerde merak ediliyor. Son sezonu oynayan dizide neler olarak hepimizin aklında soru işaretleri bırakıyor. Dizi Osmanlı Devleti’nin geçmişini anlatırken daha önceden ölümlerin nasıl olacağını tahmin edebiliriz.

Şehzade Mustafa’nın ölümünden sonra dikkatleri üzerine çeken konulardan biriside Şehzade Cihangir’in nasıl öldüğü oldu. Abisi Şehzade Selim ile birlikte avlanmaya gidince bazı durumlardan şüphelenerek babası Sultan Süleyman tarafından öldürüleceğini düşünmüştür. O an hızlı bir şekilde ordugaha dönerek abisinin öldüğünü gördükten sonra hastalığı iyice kötüleşmiştir. Kötüleşen hastalığı olmasına rağmen bir şey yemeyerek hayatına devam etmeye çabalarken yenik düşer. Şehzade Cihangir Halep’e vardıkları zaman 28 Ağustos 1553 yılında hastalığı olan melankoliden hayatını kaybeder.

Ölümünden sonra babası Sultan Süleyman onu çok sevdiğinden İstanbul ilinde mahalleye ismini verir camiiler ve türbeler yaptırır. Mezarı günümüzün İstanbul’unda Şehzadebaşı Camisinde olan ağabeyi Şehzade Mehmet’in mezarının hemen yanında bulunmaktadır.

şehzade cihangir

şehzade cihangir

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.