Şeker Yerine Tüketilebilecek Tatlandırıcılar

Sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için beslenmek önemlidir, sağlığa giden yolda üç beyazdan uzak durulmalı. Şeker, tuz ve undan uzak durulduğu sürece sağlığımız koruma altında olur. Gün içinde hareket halinde olduğumuzda ayak üstü atıştırma ihtiyacı duyarız. Şekerli gıdaların tüketilmesi sağlığımızı ciddi anlamda etkilemektedir. Gerektiğinden fazla şeker tüketimi, insan vücudunda yağ depolanmasına yer hazırlayarak kilo almamıza neden olur. Şeker tat olarak basit olduğu kadar vücudumuza fazlası zarar verebiliyor. Uzmanlar dahi sofralarda şekerleri kaldırarak daha doğal tatlandırıcılar kullanılmasından yana olmaktadır. Şekerin yerini alabilecek çeşitli tatlandırıcılar sağlık dostu olduğu gibi hastalıklarında önlemesinde etkilidir.

Bal
En doğal tatlandırıcılar arasındadır. Şeker yerine tüketilebilir, çay ve tatlandırmak istediğiniz lezzetlerde kullanılması mümkündür. Doğal arı balları ise şekere oranla daha az zararlıdır.

Pekmez
Vücudumuzda demir, kalsiyum, bakır, potasyum, magnezyum bakımından zengin olan besinleri gösterir. Çay tatlandırıcı olarak kullanılabilir, vücudumuz için oldukça faydalı olduğu gibi; üst ve alt solunum yollarını destekleyerek kan yapıcı özelliği bulunmaktadır.

Tarçın
Yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılır, çayla birlikte tüketilmesi mümkündür. Faydalı besinler arasında yer alarak tüketilebilir.

Meyan kökü
Çaydanlıkta kaynatılarak lezzetli tatlandırıcılar elde edilebilir. Suyun içinde karışım yapmanız lezzet katarak doyabilirsiniz.

Kuru üzüm
Tatlandırıcı ve lezzetli etkileri bulur. Kalori bakımından düşük olup vücut dostudur. Şeker ihtiyacınızı karşılayabilecek değerlerdendir. Kan şekeri yükselmesi sonucunda hastalıklardan koruyarak tokluk hissi yaratır.

Kişniş
Diyabet metabolizmasını düzenleyici olarak, vücudun şeker ihtiyacını karşılayarak, kan şekerini düzende tutar.

Akçaağaç şurubu
Kahvaltı ve çayla birlikte tüketilebilen lezzetli ve tatlandırıcıdır.

Şekerin yerine kullanılabilecek çeşitli besinler bulunmaktadır. Bunların başında yoğurtlu ve lezzetli meyveler bulunmaktadır. Hepsi bir arada tüketilebildiği gibi karbonhidrat tüketimini düşürmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here