Menu

Sıcak ve Soğuk Su İçmenin Faydaları

Soğuk su içtiğimizde vücudumuz onu ısıtmak için enerji harcar. Soğukluğun giderilmesi için kendi sıcaklığından vererek dengelemeye çalışır. Soğuk su vücut sıcaklığımızı düşürerek daha dinç, kan dolaşımının daha canlı olmasını sağlar. İsviçre’de yapılan çalışmalara göre sıcak su içmenin kalori yakımına dair etkisi olmadığıdır. Vücudu susuz bırakmak, düzenli egzersiz yapılması optimum fiziksel performans önemli olmaktadır. Vücut iyi sıvı desteği almasıyla beraber iyi performans göstermektedir.

Soğuk su serinlik ferahlık verirken, sıcak su bizi ısıttığını hissederiz. İkisi arasındaki tek fark vücudu terk etme hızları olmaktadır. Soğuk su 20 dakika, sıcak su 80 dakika da vücudu terk ederler. Suyun vücudumuzda duracağı sürenin değişikliğini gösterir. Diyet ve yiyeceklerde genelde sıcak su öneriliyor sebebi de midenin daha dolu kalmasıdır.

Sıvı Alımının Önemi

Çocuk sporcularda özellikle beslenme önemlidir. Sıvı desteği her 24 saatte bir düzenli alınmalıdır.

Yeteri kadar hidrasyonu sağlamak ve boşaltımı zaman vermek için egzersizden önce 500 ml. su tüketilmelidir.

Egzersiz sırasında terleme sonucu kaybedilen suyun tekrar yerine konması için 10-20 dakika aralıklarla 25 ml. su tüketilmelidir.

Uzun süreli egzersizlerde su yerine karbonhidrat ve elektrolit eklenmiş içecekler tercih edilebilir.

Aşırı terleme sodyum kaybına neden olacağından kandaki tuz miktarı azalmış olacaktır. Buna engel olmak için 1 litre suda 0.5-0.7 gr. sodyum alınması gerekmektedir.

Egzersizden 30 dakika sonra 250 ml. sıvı alınması gerekmektedir.

Günlük sıvı ihtiyacının önemli bir kısmını sudan karşılayanların daha sağlıklı yaşamlarını sürdükleri gözlemleniyor. Yapılan çalışmalarda su içme alışkanlığına bağlı olarak yeme alışkanlıklarının da iyi olduğu görülmektedir. Su tercih edenler, beslenme tiplerine bağlı lif, az şeker ve az kalorili besinler tükettikleri görülüyor.

Suyun Görevleri

Besin sindirimine yardımcı olur.
Besinlerin emilimi ve taşınmasında etkilidir.
Elektrolitlerin taşınmasını sağlar.
Toksinlerin vücuttan atılmasında etkilidir.
Vücut ısısını denetle.
Eklemlerin kayganlığını sağlar.

Su kaybının arttığı durumlar

Sıcak-soğuk havanın etkisi.
Ağır fiziksel aktiviteler.
Enfeksiyon hastalıkları.

Su kaybının azaldığı durumlar

Tuz alımının artması.
Böbrek hastalıkları.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.