Sıcakların İnsan Üzerindeki Etkileri

Aşırı sıcak havaların gelmesi ile insanlar sıcaklara maruz kalması sonucunda vücut ısısında artış gözlemlenir. Beden ısısı artması ile terleme mekanizması bozulma gösterip vücut ısısını düzenlememektedir. Vücut ısısı 10-15 dakika içinde 40-41 °C çıkabileceğinden dikkatli olunması gerekmektedir. Kişilere müdahale edilerek bende sıcakları düşürülebilir. Bilinç kaybının önüne geçilerek kişilerde kalıcı hasara ve ölüme yol açması engellenmelidir. Kişini ateşi 39,4 °C üzerine çıkması deride kuruluk, terleme ortadan kalkar, baş ağrısı, baş dönmesi, göz çukurlarında belirginleşme ve bilinç kaybının ardından komaya kadar gidebilir.

Müdahalelerde kişi serin yerine alınarak sıkı elbiseleri gevşetilmeli ve rahatlatılmalıdır. Su, soğutuculardan olan vantilatör veya klima kullanarak serinletilip ateşi düşürülmelidir. Bilinci kapalı durumdaysa su verilmemeli doğru sağlık merkezlerine götürülmesi gerekmektedir. Gerek hava yolu açılması, suni solunum yapılması gerek duyulabilir.

Sıcak bitkinliği: Uzun süre sıcakların etkisinde klana kişilerde sıvı kaybı yaşanır. Sıvı ihtiyacı karşılanmaması sonucunda mineral kaybına neden olabilmektedir. Yaşlılarda tansiyonların düşmesine dahi neden olur. Halsizlik, bayılma, nabız hızlanması, ateş yükselmesi ile kendisini gösterir. Doğrudan etkilenme olacağından dolayı deride soğukluk, nemlilik, nabız hızlı ve zayıf, solunum hızında değişiklik yaşanır. Kişiler serin ortamlarda istirahat ederek dinlenmelidir. Sıcaklardan mümkün mertebe uzak durarak kendi sağlıklarını koruyabilirler.

Sıcak krampları: Aşrı sıcakların olmasından dolayı kişilerde görülür. Düşük mineral seviyesi, kaslarda ve sıcaklardan dolayı kramp yaşanmasına neden olur. Sıcak havalarda kramp ortaya çıkarak bitkinlik, yorgunluk, bacak, kol kaslarının zayıflaması, fiziksel aktivitelerde ağrılar görülmesi ile anlaşılır.

Psikolojik etki: Havaların ısınması kişilerin susuz kalarak ruhsal olarak etkilenmelerine neden oluyor. Sıcaklardan bunalan kişiler agresif hareketler sergileyebilir. Serin ortamlar insanları sakinleştirdiği gibi aşırı sıcaklardan etkilenenler gün içinde gölgelik ve bol miktarda su içmelidir. İş alanında çalışmaları dahi kişileri olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here