Sığla Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir

Sığla ağacının gövdesine atılan çiziler sayesinde çıkan salgının kaynatılarak çeşitli işlemlerden geçmesi sonucunda sıla yağı elde edilir. Antiseptik olarak kullanılmaktadır. Eczacılık alanında parfüm ve hoş koku elde etmek için buhur kullanılır. Günümüzde özellikle bitkisel tedavi alanında kullanılan yağ olmaktadır. Ülkemizde yıllık 20 ton çıkartıldığı dönemler olmaktadır.

Tarihte Mısır kraliçesi olan Kleopatra’nın aşk iksiri olarak kullandığı biliniyor. Hipokrat’tan günümüze kadar ilaç alanında yaygın olarak kullanılmıştır. Mısırlı firavunların mumyalama aşamalarında ağırlık olarak kullanılmıştır.

Sığla Yağının Faydaları

Sığla yağı yaygın olarak gastrit, reflü ve ülser alanında kullanılır. Bağırsak rahatsızlıkları, üst solunum hastalıkları, cilt hastalıkları, cilt yanıklarının iyileşmesine yararlanılır. Vücut direncini arttırır. Yumuşatıcı ve nemlendirici olması masaj yapımında da kullanılmaktadır.

Mide yaraları olan kişiler için kullanmaktadır. Vücutta oluşan yaraların üzerine sürülerek mikropların öldürülmesine yardımcı olur. Yaraların iyileşerek rahatsızlıkların önüne geçer. Sigara kullananlar için balgam sökücü için birebirdir. Egzama ve mantar sorunu yaşayan kişiler tedavilerinde yararlanabilir. Aç karnına bir çay kaşığı kadar utmanız yeterli olacaktır.

Çayı tatlandırma için balla karıştırarak kullanılabilir. Tüketilmesi ile kısa zamanda ihtiyacını karşılamaktadır. Düzenli olarak kullanımı mide yaralarının iyileşmesini sağlamaktadır. Adet söktürücü, romatizmal ağrılara iyi gelmektedir, kaşıntı olan bölgelerdeki kaşıntıları da alır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here