Sinüzitin Tedavisi

Sinüzit burun, alın, şakak ve göz çevresinde içi hava dolu kısma denir. Burada sinüslerin büyüklüğü değişebilir buradaki kanallar burna açılmaktadır. Mukoza sıvısı geçerek ürettiği salgı sayesine solunum yollarının nemlenmesinde görev alır. İltihaplanma oluşması durumunda kişilerde kronik ve akut sinüzit ortaya çıkmasına sebep olur. Sinüzite dikkat ederek oluşacak tehlikelere karşı önlemler alınmalıdır.

Sinüzit hastalığı her yaştan kişiyi etkileyebilir. Bünyenize bağlı olarak kişileri etkileyebilir. Nefes almanızı zorlaştırdığı gibi eğildiğiniz zaman yüz kısmınızda baskı oluşturacaktır. Burnun yapısının eğri olması çıkışını engelleyeceğinden dolayı hassaslık görülür. Nezle ve soğuk algınlığında ortaya çıkar ve mukoza şişerek sinüs kanalları kapanır. Açılmadığından dolayı büyük ihtimalle sinüzit olacaktır.

Belirtileri
Gözde, yüzde ve başta olan ağrılar sonucunda kendisini belli eder. Zonklayıcı etkisinden dolayı bir şey kaldırırken eğilmeniz durumunda etkisini arttırır. Hareket halinde sinüslere olan baskıdan dolayı ağrı yapar. Ağrıyan yerlere baskı yapıldığı zaman kendisini hissettirir. Belirtili burun akıntısı ile gösterir. Devamlı burnunuz aktığı gibi geceleri uykusuz geçer. Gece başlayan ağrılardan dolayı uykunuzdan uyanabilirsiniz. Şiddetli baş ağrısından dolayı doğru düzgün düşünemezsiniz dahi. Ateşiniz biraz yükselebilir canınız sıkılabilir.

Korunma yolları
Sinüzitin oluşum sebeplerinden birisi soğuk algınlığının oluşmasıdır. Nezle bir yolla sinüzitin oluşmasına sebep olabilir. Genellikle saçlarınız ıslak dışarı çıkmanız, rüzgarın etkisinde kalmanız, soğukta kalmanız durumunda üst solunum yolları enfeksiyonlar oluşmasına sebep olur. Kuru ortamda bulunmamaya özen göstermelisiniz. Evinizin nemli kalması için elinizden geleni yapmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here