Şişmanlık Nedir? Şişmanlıktan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Boy ve beden ölçüsü doğrultusunda standartların üstünde kiloya sahip olan kişiler şişmandır. Şişmanlık genlerden geldiği gibi, insanların beslenme alışkanlıkları da etkiler. Vücudumuz kemik, kas ve yağ kütlesi sonucunda oluştuğunu ele alabiliriz. Yağ oranında artış olması kişilerin kilolu olduklarının da göstergesidir.

Şişmanlık için ilk aşamada BKİ değeri kullanarak hesaplanır. Vücut ağırlığının boya bölünerek 30 çıkması durumunda aşırı şişmanlık kabul edilir, 40 olması ise ölümcül hastalığı göstermektedir. Kişiler yediklerine ve içtiklerine dikkat ettiği sürece, şişmanlıktan uzaklaşarak hastalıklara yakalanma oranlarını düşürebilirler.

İnsanlar neden şişmanlar?
Yaşam şartları iyi olan insanların, teknoloji ile iç içe olmaları onların her şeye ulaşmalarını sağlıyor. Hareketsiz bir yaşam tarzı içinde yaşamak insanların yediklerinin yaramasını sağlıyor. Vücutları her geçen gün daha çok yağlanarak kilo almalarına nedendir. Hareketsiz kalarak evden dahi çıkmamak yediklerimizin etkisinin daha çok olacağını gösterir. Sporun bırakılması, strese girmek, ilaçların kullanımı, tiroit bezi, böbrek üstü bezi, pankreas hastalıkları, gebelikte insanların şişmanlamasına yol açmaktadır.

Şişmanlığa neden olan diğer etkenler
Aşırı yemek yenmesi
Yemeğin hızlı yenmesi
Yemeğin az çiğnenerek yutulması
Az su içilmesi
Öğün atlanması
Abur cubur tüketiminin fazla olması
Televizyon ve bilgisayar başında atıştırmalar
Alkol tüketimi
Uyumadan önce hemen yemek yenmesi
Et ve hamur işlerine ağırlık verilmesi
Yağlı yiyeceklerin sıkça tüketilmesi
Fast food ürünlerinin tüketilmesi

Şişmanlığa neden olan etkenlere dikkat edilmeli. Hayatımıza farklı alışkanlıklar dahil ederek aldığımız kiloları vererek kurtulmamız mümkündür. Kilomuz varsa eğer ilk başta diyetisyene başvurmalıyız. Alacağımız diyet listesinin yanı sıra, vücudumuz düzgün olması adına egzersiz yapılmalıdır. Kaslarımız gelişir, kemiklerimiz güçlenir ve yağlardan kurtulabiliriz. Kilo sorunlarını ortadan kaldırmamız da oldukça etkili durumlardandır. Sosyal aktivitelere katılabiliriz, doğa ve su sporları sayesinde vücudumuz tamamen çalışarak yağ depolarının yıkımı hızlanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here