Soğuk Duşun Faydaları Nelerdir

Havaların ısınması ile birlikte kendimizi sıkıntıda ve bunalımda hissetmekteyiz. Vücudumuz terlemeye başladığı gibi artık sıcaktan bunalıma girmeye başlarız. Uzun süre sıcaklara dayanamayan kişiler banyo yaparak birazda olsa rahatlayabiliyorlar. Banyo yaparken suyun sıcaklığı oldukça önemlidir, yaz aylarında sıcak su ile banyo yapılması tavsiye edilmediği gibi soğuk suyla yapılmalıdır. Büyüklerimiz altı yaşından sonra soğuk suyla yıkanılması gerektiğini söylese dahi bunu göz ardı ederiz.

Soğuk su vücuda temas etmesi ile birlikte cildinizi germektedir. Cildiniz gerilmesi ile damarlarınız büzülerek kanın akışının sağlanması sağlanır. Hayati organlarımız olan kalp, beyne kan taşıması yapılarak sağlıklı şekilde çalışması sağlanmaktadır. sıcak suyla yıkanıldığı zaman damarlar genişleyerek kan akışının yavaşlamasına neden olmaktadır.

Sıcak su saçları kuruttuğu gibi soğuk su saçlarımıza iyi gelmektedir. Saçlar ve cilt kurumasına önler. Sıcak suyla yapılan banyo vücudumuzdaki sebun tabakasını ortadan kaldırmaktadır. Cildimizin kurumasına neden olur.

Soğuk su insanları uyandırıcı etkisi vardır. Alışkanlıklara göre vücuttaki enerjik hissi yaratarak güne başlamak için hazır hissedersiniz.

Soğuk duş alan birisinin doğurganlığı artmaktadır. Kişilerin vücutlarındaki üreme kısımları sıcaklığa dayanamayarak dışarı çıkarlar. Bunlara bağlı olarak soğuk duş alınması bunu önlemektedir. Düzenli olarak soğuk su ile duş alınması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here