Menu

Soğuk ve Sıcak Ağda Nasıl Yapılır?

Ağda çeşitleri farklı çeşitlerde yapılabilmektedir. Hem soğuk hem de sıcak olarak kullanılan ağdalar daha kullanışlı olmaktadırlar. Soğuk-sıcak ağdalar tüyleri alma işleminde daha etkili sonuçlar vermektedir. Genellikle ağdalar önceden soğuk olarak kullanılmaktaydı. Oysa artık en çok tercih edilen yöntem sıcak ağda yöntemidir. Sıcak ağdanın yapımının daha çok tercih edilmesindeki en büyük sebeplerden birisi de sıcaklık dolayısı ile ağdanın tüm tüylere daha çok yapışmasını sağlamasıdır.

– Sıcak ağdanın ılıktan daha yüksek bir ısı derecesinde kullanılması derinizdeki ölü derinin de atılmasını sağlayacağı için tüy temizliğinde oldukça etkili bir ağda çeşididir.

– Evde yapacağınız ağda için hem daha ekonomik hem de daha kullanışlı olan kavanoz şeklindeki ılık ağdaları tercih edebilirsiniz. İçerisine su kaçmayacak şekilde ısıtarak kullanabileceğiniz sıcak ağdayı ince bir tabaka şeklinde vücudunuzda istediğiniz bölgeye sıcak ağdayı uygulayabilirsiniz.

– Aynı zamanda soğuk olarak da kullanabileceğiniz ağdayı elinizde çekerek tüylerinizden arınma işlemi yapabilirsiniz.

– Soğuk ağda sıcak ağdaya oranla daha az acı verdiği için tercih edilebilir. Fakat soğuk ağdanın yapılması daha profesyonellik isteyen bir iştir. Sıcak ağdayı bir bez yardımı ile çekerek soğuk ağdayı eliniz ile yavaş yavaş çekerek ağda yapma işlemini tamamlayabilirsiniz.

– Sıcak ağdanın soğuk ağdaya oranla daha çok tercih edilmesindeki bir diğer önemli sebep de tüylerin çıkmasında sıcak ağda daha geç bir zaman sunmasıdır. Soğuk ağdada tüyler daha erken çıkmaktadır.

– Soğuk ağdanın dezavantajları arasında tüyleri alma işlemi yaparken kılları kökünden alınmaması yani kılların kırılarak alınmasıdır. Bu da aslında tüylerden arınmaması demektir. Aslında tüylerin erken çıkması demek tüylerin kırık olarak alınması sonucu meydana gelmektedir. Bunun için de tüy temizlenmesinde etkili bir sonuç alma ve tertemiz bir cilde sahip olmak istiyorsanız sıcak ağda uygulamasını tercih etmenizde fayda olacaktır.

Hem sıcak hem de soğuk ağda uygulamasında önemli olan kılların ters yönüne doğru çekme işlemi yapmanızdır. Ayrıca ağdayı kesinlikle nemli olan cildinize değil kesinlikle kuru ve temiz bir cilt üzerine uygulamalısınız. En etkili sonucu almak için ince bir tabaka şeklinde hem sıcak hem de soğuk ağdayı uygulamanız gerekmektedir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.