Sol Kol Uyuşması Nedenleri

Sol kol uyuşması duruma bağlı olarak iki sebebe bağlı şekilde yaşanır. Koldaki sinirlere baskı ve zayıf kan dolaşımından dolayı kolda uyuşma hissedilebilir. Gün içinde uyurken, dinlenirken yanlışlıklada olsa kolunuzun üstüne ağırlık vermeniz durumunda da hissedilir.

Sol kol neden uyuşur
Sinir sıkışması: Kolda bulunan sinirlerin üstüne yatılması, basınç uygulanması veya ağırlık olmasından dolayı sinirler sıkışabilir. Sinir sıkışmasının bir çok nedeni olmakla beraber şeker hastalığının habercisi olabilir. Kol üstünde uyunması kolda uyuşma nedeni olabilmektedir.

Dolaşım bozukluğu: Dolaşım sorunu olması ile kan vücudun tüm bölgelerine doğru şekilde gitmez. Bunlara bağlı olarak ellerde, kollarda, ayaklarda uyuşma ve karıncalanma ile anlaşılır. Kan dolaşımı sorun yaşaması sol kolda uyuşma ile anlaşılır. Hareketsiz bir yaşam, sigara kullanımı ve sağlıksız beslenmeden dolayı yaşanabilmektedir.

Damar sertliği: Sağlıksız beslenmek damar sertliğine neden olur. Kalp krizine neden olduğu gibi damarlarda sertlik meydana gelir. Göğüste ağrı, sol kol uyuşması kalp krizinin belirtileri arasındadır. Sağlıklı beslenme damar sertliğini önleyerek sol kolda uyuşması engeller.

Alkol ve sigara: Zararlı oldukları gibi sinir sistemine hasar vererek dönem dönem his kaybına neden olur.

Vitamin eksikliği: Dengesiz beslenmekten dolayı B vitaminin eksikliğine bağlı olarak karıncalanma, hissizlik görülür.

İnme: Beyne giden kan miktarı azalır, yeteri kadar oksijene ulaşmaması sonucunda vücudun bazı kesimlerinde uyuşma görülür.

Kas çekilmesi: Ağır yük ve eşya kaldırıldığı takdirde kaslar çekilir. Kolda uyuşma meydana gelir, önlenmesi için soğuk kompres uygulanması gerekmektedir.

Sol kol uyuşmasının tedavisi
Tedavi sebeplere bağlı olarak uygulanabilmektedir. Altında yatan sebep bulunduktan sonra uygulanacak tedavi yöntemleri sayesinde uyuşma ortadan kalkabilir. Doğru tedavi uyuşmayı önler.

Sol kolu oynatmak, germe hareketleri sayesinde kan akışı düzene girebilir, sinirlerdeki gerilme ve sıkışma azaltılmaktadır.

Uyuşma olan yerlere sıcak kompres uygulaması yaparak rahatlaması sağlanır.

Alkol ve sigara tüketiminden uzak durularak sinir sisteminin kendisini onarması beklenir.

Uyuşma yaralanmaya bağlı olarak meydana geldiyse yatak istirahatı yöntemi ile tedavi edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here