Menu

Spor Nedir

İlk önce spor nedir sorusunu cevaplamak gerekirse vücudun belli bir bedensel aktivite ile yapılan, insanda fiziksel kabiliyet isteyen, belli bir amaca insanı yönlendiren faaliyetlerin genel adıdır. Birçok şeyde de olduğu gibi spor ister bireysel ister bir hoca eşliğinde ekipte de yapılabilir. Bazı sporlar vardır. Bu sporlar kendilerine ait mevsimlerde yapılır. Bazıları da her zaman yapılabilir durumdadır.

Örnek vermek gerekirse kış sporları kış mevsiminde yapılır. Bir başka spor ise futbol her mevsimde de oynanır. Bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkün.
Çin’de bulunan yaklaşık M.Ö. 2000’li yıllarda eserler ve yapıtlar ortaya çıkmış ve bu da gösteriyor ki Çinde jimnastiğin yaygın olduğu yerlerden birisi olarak kanıtlar.

Sporun sağlığa faydaları nelerdir?

Sporun sağlığa faydalarını bir bireye say desek akla gelebilecek ilk maddeleri yazalım.

1. Kilo Kaybı:

Çok fazla kiloya sahip olmak ve obezite hastalığına yakalanmışsa birey kendinde de güvensizlik ortaya çıkar. Spor yaparak bu yenilir. Güzelleşmek isteyenler de bunu yapabilir tabi. Amerika’da yapılan bir araştırmanın sonucunu söylemek gerekirse haftada 150 ya da 250 dakika orta düzeyde yapılan sporlarda bireyin zayıflamasına yardımcı olacaktır.

2. Arkadaşlık

Birey ergenlik döneminde ise spor yaparak arkadaş kazanabilir. Futbol oynayarak bir takım oluşturunca birey uzun bir süreyle ya da güvenilir arkadaşlara kolayca sahip olması beklenir.

3. Ruhsal

Spor yapan bireylerde yapmayanlara göre ruhsal denge olarak daha rahattırlar. Beyin spor yaparken birtakım kimyasal değişimlere uğramaktadır. Spor yaparsak bunu yenebilir hale getirilmiş olur. En önemlisi de meslek sahibi bireylerde spora vakit ayırırsa rahat bir yaşam hale getirilir.

Bu maddeler bunlar mı sadece? Hayır. Birçok tane daha var. Sadece bunlar en önemlilerinden birkaçı. Birey spor yaparak kendi hayatı değiştirebilir. Spor yaparak mutlu bireyler ortaya çıkar ve toplumsal huzur gelir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.