Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Stres hayatın her noktasında karşı karşıya kaldığımız yerdir. Hayatın bize getirileri ister istemez bizim olaylar karşısında gerilerek sinir olmamıza neden olur. Yoğun çalışma hayatına sahip olan insanlarda stresle karşı karşıya kalarak sorunlar yaşaması kaçınılmaz olur. Sakin sessiz bir hayat sürenler için stres oldukça rahatsız edici olabilir.

Spor yapmak, bisiklete binmek stresten uzak durmanıza yardımcı olur. İçinizdeki bütün olumsuz enerjiyi dışarı atarak kendinizi rahatlamış olarak hissedersiniz. Amerikalı araştırmacılara göre günlük 33 dakika spor yapmak gün içindeki stresi en alt seviyeye indirdiğidir.

Huzurlu müzik dinlemek insana huzur verir. Müzik dinlemek yoğun olarak stresten uzak tutarak insanın kafasını dinlemesinde yardımcıdır. Sakin ve konsantre olarak çalışmak insanlara rahatlık vermektedir. Sevdiğiniz şarkıları dahi dinlemek sizi rahatlatacaktır.

Günlük düzenli C vitamini almak stresi azaltır. Vücutta hormonlar sonucunda hissedilen stresin salgılanmasının önüne geçmektedir. Günlük 2-3 bardak meyve suyu sizi stresten uzak tutar.

Gergin bir konuşma içindeyseniz kendinizi rahat bırakarak derin nefes alınız. Gülümsemekte aynı zamanda stresten koruyarak rahatlamanızı sağlayacaktır. Sizi dinleyenlerin tavır ve düşüncelerine odaklanırsanız vücudunuz stres hormonu salgılar.

Renkler ve kokular insanı rahatlatabilir. Günlük 10 saniyenizi ayırmak rahat hissederek mutlu olmanıza yardımcı olacaktır. Botanikçiler tarafından evde bitki besleyenlerin stresten daha uzak olduğu belirtilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here