Su Hakkında Tüm Bilgiler

İnsan vücudunun %72’lik kısmı sudan oluştuğunu düşünürsek yaşamımızın her alanında gerekli olduğunu görürüz. Su olmadan yaşamamız mümkün olmazdı. Vücudumuzdaki organlar, kanımız, kalbimiz ve her şeyimiz suya ihtiyacı vardır. Vücut yapısında bol miktarda su bulunması, oranın düşmesi sonucunda organların ve çeşitli fonksiyonların çalışmasını olumsuz şekilde etkiler.

Besinlerin parçalanması, hücreler tarafından emilmesi, toksinlerin atılmasını su sayesinde olur. Enerji oluşumu, vücut ısısının yükselmesi, derinin estetik halde olması, vücudun canlı kalmasını sağlar. Dolaşım sistemini koruyarak zarar görmesi önlenir. Su alınmayınca vücuttaki toksinler atılamaz hale gelerek hastalıklara neden olur.

Günlük ne kadar su içilmeli?
Günlük içilen su miktarına bağlı olarak organlar, derimiz görevlerini yerine getirebilir. Uzmanlar tarafından 2,5-3 litre önerilse dahi yaz aylarında arttırılmalıdır. Günlük 10 bardak su içmeniz ideal olarak gösterilir, su miktarını arttırmanızın vücudunuz için zararı olmadığı gibi faydası olur.

Su kaybı nedir?
Vücut susuz kalması sonucunda terleme yapamaz. Sahip olduğu fonksiyonlar görevlerini yerine getiremediğinden kusma, ishal, ateşli hastalıklar, alkol tüketimi, protein yetersizliği görülür. Susuzluk kalmak halsizlik, kabızlık, burun tıkanıklığı, idrar yolu enfeksiyonları, baş ağrısı, börek taşları gibi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Vücuttaki su oranı daima dengede tutularak hastalıklara neden olunmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here