Menu

Sürtünme Kuvveti Nelere Bağlıdır

Bir cismin başka bir cisim ile temas halinde olması sürtünmedir. Cisimlerin temas etmesi durumunda hızları, yönleri, yüzeyleri ve durağan olan cisimler hareket kazanabilir. Cisme uygulanan kuvvet doğrultusunda sürtünme gerçekleşir. Günlük hayatımızın her alanında sürtünme kuvvetini hissederiz. Hızla giden bir araba durmak için fren yapar, arabanın gitmesi için güç gerekli olması gibidir. Cismin harekete geçmesi için güç gerekli olup sürtünme kuvvetinin etkisine bağlı olarak miktarda artış görülebilir.

Sürtünme kuvvetinin bağlı olduğu etkenler

Yüzeyin pürüzlü olması
Cismin bulunduğu yüzey pürüzlü olduğu takdirde hareket kabiliyetini kısıtlar. Pürüzsüz yüzeylerde cisim daha kolay hareket ederek sürtünme kuvvetini en az düzeyde hissetmektedir. Örneğin cam bardağın masanın üstünde daha kolay kayması, cam bardağın taşlık alan üstünde daha ağır hareket etmesi düşülebilir. Yüzey girintili ve çıkıntılı olduğu sürece daha yoğun hissedilir. Düz yüzeylerde sürtünme kuvveti çok daha hissedilmektedir.

Cismin ağırlığı
Yerçekimi ve cismin ağırlığına bağlı olarak sürtünme kuvvetinin etkisi değişir. Hafif olan eşyalar sürtünme kuvvetinden en az şekilde etkilendiği gibi ağır olanlar ise daha fazla hisseder. Örneğin cam ve demir misketleri düşünecek olursak karşılaştırmayı yapabiliriz. Cam misket kayar giderken demir olan yuvarlak olmasına rağmen ağırlığın etkisiyle fazla gitmez.

2 Yorum
  1. ziyaretçi 24 Aralık 2016 / Cevapla
  2. kom1kadam 12 Mart 2017 / Cevapla

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.