Susuzluğu Gidermenin Yolları

Yaz aylarının kavurucu sıcaklarının gelmesi, susuzluk oranlarını artarak organlarımıza zarar verebilir. Uzmanlar tarafından önerilen tavsiyeler dışında su tüketiminde sorun yaşanırsa ciddi anlamda sağlığımızı etkileyebilir. Ramazan aylarında oruç tutan kişilerin özellikle susuz kaldığı bilinir, vücut ihtiyacı olan suyu karşılayamadığı takdirde organların zarar görmesine neden olmaktadır. Havaların sıcak olması terlememize, gerektiğinden fazla su harcamamıza neden oluyor. Susuzlukla beraber yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, isteksizlik hisleri ortaya çıkar.

Gün içinde çoğu kişi susuzluğa dayanmak için tek seferde bol miktarda su içme gereksinimde bulunurlar. Bu düşünceler tamamen yanlış olarak, kişinin tek seferde içeceği suyu gün içinde yayarak gerekirse yudumlayarak içmesidir. Beden ve vücut sağlığını korumak için su miktarını belirlemeliyiz. Uzmanların önerisi günlük 2,5-3 litre olmasına rağmen kış ve yaz farkından dolayı arttırılması gereklidir. Yazın güneş altında terleme, hareket sonucunda 3-4,5 litre arasında tüketmemiz gerekir. Şöyle açıklanabilir ki yediğimiz yiyecek kadar suya ihtiyaç duyarız, sindirim sistemi yemekleri sindirmek için suyu kullanır.

Yaz aylarında hafif ve yağsız yiyeceklerin tüketilmesi su ihtiyacımızı düşürür. Aşırı miktarda kahve, çay tüketimi sonucunda suya daha çok ihtiyaç duyabiliriz. Kafeinli içeceklerin çözülmesi için vücudumuz fazlası ile su harcar. Meyvelerden alacağımız su vücudumuzda dengenin korunmasını da sağlar.

Yaz mevsiminin meyvelerinden olan karpuz, kavun, şeftali, armut gibi meyveler bol miktarda suda barındırmaktadır. Günlük içeceğimiz su miktarının yanı sıra meyvelerin tüketilmesi susuzluğumuzu bastırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here