Süt Mısır Tarifi ve Püf Noktaları

Mısır herkes tarafından sevilerek tüketilen bir besindir. Orta boy bir mısır yaklaşık olarak 150 kalori civarındadır. Mısır içeriğinde B grubu vitaminler, folik asit, potasyum, magnezyum, fosfor, demir ve lif gibi sağlığımız için faydalı pek çok madde bulundurmaktadır. Mısırın en çok tercih edilen ve sevilen hali ise süt mısırdır. Süt mısırının kalitesini test etmek amaçlı tırnağınız ile mısırın tanesine baskı yaptığınızda parçalanması ve süt benzeri sıvının çıkması o mısırın taze süt mısırı olduğunu belirtmektedir. Buna ek olarak mısır tanelerinin iri ve dolgun olması da bir başka detaydır. Eğer mısır taneleri buruşuk ve sert ise böyle olan mısırları almamanızı tavsiye ederiz. Çünkü kalitesiz mısır yavaş pişer ve lezzetsiz olur.

Peki evde mısır nasıl haşlanır?

Mısır haşlamak için normal bir tencere ya da düdüklü tencere kullanabilirsiniz. Ancak mısırlarınızı hızlı bir şekilde haşlamak istiyorsanız düdüklü tencere tercih etmelisiniz. Mısır haşlamak için gereken malzemeler; 5-6 adet mısır, 4-5 adet mısır yaprağı ve yeterli miktarda su.

Öncelikle mısırları püsküllerden ve yeşil yapraklarından ayırın. Mısır yaprakları kaynayan suyun içine konulacağı için onları atmayın. Mısırları tencerenize uygun şekilde küçültüp aralarına yeşil yapraklardan da ekleyerek koyun. Mısırları biraz bastırın ve üzerlerini 1-2 parmak kadar geçecek ölçüde su ekleyin. Pişirirken mısıra tuz eklemeyin. Dilerseniz servis ederken tuz ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıp 20 dakika kadar haşlayın. Daha sonra ocağı kapatın ve dinlenmeye bırakın. Haşlanmış mısırınız yemeye hazır. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here