Menu

Suyla Ağız Çalkalamak Orucu Bozar mı

Oruçlu olduğumuz dönemlerde ağzımızın çalkalanmasına dikkat etmeliyiz boğazımızdan aşağıya giden su orucumuzu bozabilir.

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte oruç tutanların bazı noktalarda dikkat ederek oruçlarının bozulmasını önleyebilirler. Farkında olmadan yapılanlar orucu bozmaz hatırlandığı an itibari ile birlikte ağzımızdakileri çıkartmalıyız.

Ramazan’da oruç tutarken ağzımızı çalkamamız orucumuzu bozar mı merak edilen sorulardan birisidir. Ağız çalkalanırken suyun ağzımıza bekletmemeliyiz. ağzımızdan boğazımıza doğru suyun gelmesini önlemeliyiz. Ağımızdan boğazımıza gelen suyu yanlışlıkla yutarsak ise orucumuz bozulur. Orucumuzu tamamlamak için ağzımız içine aldığımız suyu tekrar boşaltarak yutmamız önlenmelidir. Oruçlu olduğumuzu unutup ağzımızda çalkaladığımız su yanlışlıkla olsa boğazımıza kaçarsa eğer orucumuz bozulmaz.

Oruç tutanlar yaptıklarından dolayı mesulliyeti kabul etmiş bulunmaktadır. Su yutmamanız gerektiği gibi ağzınızı çalkaladıktan sonra dışarıya çıkartmanız gereklidir. Yapmadan önce dikkatli bir şekilde odaklanarak ağzınızı çalkalayınız.

ağız çalkalamak

Yorumlar
  1. Fatma 30 Mayıs 2017 / Cevapla

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.