Tai Chi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Günümüzde uygulanan çeşitli meditasyonlardan birisi Tai Chi tekniğidir. İnsanların bireysel olarak kendilerini gelişim sağlamak adına yükselişin en uç noktasıdır. Hindistan’dan göç eden kesişin Çin’e yerleşerek yaşamlarını sürdürdü. Uzun süre meditasyon yapan kesişlerin sağlıklarının bozulduğunu fark etmesi ile Çin yogasından etkilenerek egzersizler yaptırarak kişi sağlığına ulaşmaktadır. Enerji iyileştirici etki doğrultusunda kendisini geliştirmektedir. Tai Chi genelde müzik eşliğinde hafif, yumuşak ve zarif şekilde yapılan hareketlerle olmaktadır.

Stres, tansiyon, romatizma, üzüntü, mutsuzluğa iyi geldiği bilinmektedir. Hareketlerin yorucu olmaması ile kişi yavaş şekilde yaparak yükselişe geçmektedir. Kendisini mutlu ve neşeli hissederek hareketler sayesinde kendisini toparlamaktadır. Vücutta dingillik sağladığı gibi akıcılığını ve konsantrasyonu geliştirmektedir. Hareketlere bakıldığı zaman M.Ö. 2000 yıllarında Shaholin Tapınağında uygulandığı bilinmektedir.

Tai Chi diğer uzak doğu dövüş sporlarından çok daha farklıdır. Sağlık, meditasyon ve bireysel gelişim olarak kullanılmaktadır. İnsanlar savunma sanatı amaçlı olarak ihtiyaç duymayarak kişiler bedensel olarak sağlığa ulaşmak adına kullanmışlardır. Batı toplumlarında Tai Chi günlük hayata destek sağlamak amaçlı uygulanmaktadır. Hastalıklarda iyileştirmeye destek sağlayarak tedaviye yanıt vermesi adına uygulanıyor.

Tai Chi faydaları
Tai Chi bir çok Avrupa ülkesinde hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ömrü uzattığı gibi kişilerdeki stresi alarak mutlu olmalarını sağlıyor. Meditasyon sırasında kendilerini toparlayarak iyi hissetmelerinde önemli taşıyor. Yaş sınırı olmanda her yaştan insanın Tai Chi ile ruhsal anlamda yükselişe geçerek mutluluğu yakalaması mümkün olmaktadır.

Romatizma hastalıkları
Eklem kireçlenmeleri
Denge bozukluğu
Bronşit
Uykusuzluk sorunları
Özgüven
Astım
Konsantrasyon
Stres tedavisi
Bağışıklık sistemi
Fizik tedavi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here