Menu

Tazı Cinsi Köpeklerin Özellikleri Hakkında Bilgi

Tazı Köpeklerinin Özellikleri, Tazılar Hakkında Bilgi

Tazılar koşu köpekleri olarak bilinir oldukça hızlı olduklarından dolayı vücut yapısı doğrultusunda 72 km hıza ulaşabiliyorlar. Ulaştıkları hız bakımından köpeklerin yarıştırılmasında büyük etki yaratmıştır. Mısırdan gelen köpekler ilk zamanlar çoban ardından av hayvanı olarak kullanıldığı görülüyor. 20. yüzyılların başlarında köpekler av köpeği olup 1920’li yıllarda tazı köpekleri yarışmalarda kullanılmaya başlandı.

Erkek köpeklerin boyları 71-76 cm arasında değişiyor 27-40 kg arasında ağırlıklara sahiptir. Dişileri ise 68-71 cm, ağırlıkları 27-34 kg arasında değişkenlik göstermektedir. Köpekler arasında renk değişimi de gözden kaçmıyor. Sadece beyaz, kahverengi, kırmızı ve mavi renklere sahip olabiliyorlar.

Hızlı olmalarından dolayı yarış köpekleri olarak kullanıldılar. Enerjilerini koruyabiliyorlar tazılar sürat koşucusu olduklarından dolayı hızlarına yetişmek mümkün olmayabiliyor. Tazı köpekleri gün boyunca yürümeleri gerekli olup performanslarını belirli seviyede tutabilirler. Evcil hayvanlardan da olup beslenebilir. Apartman dairesinde beslemeye uygun olup havlamaz yabancılara alışkın olduklarından dolayı oldukça itaatkardır.

tazı köpekleri

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir