Menu

TBMM Karşı Çıkan Ayaklanmalar Nedenleri

TBMM’nin kurulması ile birlikte İstanbul Hükümeti tarafından fetvalar yayınlanarak Mustafa Kemal ve arkadaşlarının idam istemi ile birlikte topraklar üzerinde otorite kurmak istemesi gözükmüştür. Padişah ve halifeye karşı yapılan propagandaların etkisi olmuştur. İngilizler boğazları kontrol altında tutmak için tampon bölge oluşturmak istediler.

Aznavur Ayaklanması
Kuva-yı İnzibatiye (Halifelik Ordusu) Ayaklanması
Bolu, Düzce, Hendek ve Adapazarı Ayaklanmaları
Yozgat Yenihan Ayaklanması
Afyon Ayaklanması
Konya Ayaklanması
Milli Aşiret Ayaklanması
Ali Batı Ayaklanması
Şeyh Eşref Ayaklanması
Koçkiri Ayaklanması
Cemil Çeto Ayaklanması
Rum Ayaklanmaları
Ermeni Ayaklanmaları
Demirci Mehmet Efe Ayaklanması
Çerkez Ethem Ayaklanması
Feto Ayaklanması

15 Temmuz 2016 tarihi halkın egemenliğine yapılan ayaklanma olarak tarihe geçmiştir. Silahlı kuvvetler tarafından yapılan ayaklanmalar yargı, eğitim, kamu alanında bir çok noktada yapılmıştır. TBMM yönetimini ele geçirmek isteyen kişiler tarafından yapılan ayaklanmalar Türk milletinin azmi ve kararlılığı sayesinde önüne geçilmiştir.

TBMM’ye karşı yapılan ayaklanmaların yargılanılması için İstiklal Mahkemeleri 11 Eylül 1920 tarihinde kurulmuştur. Ülkenin iç güvenliğini tehdit edip hiçe sayılması sonucunda etki gösterir. Askeriyeden firarların artış göstermesi, TBMM’nin yurt içinde otoritesine zarar vermek, Anadolu’da eşkıyalığın ortaya çıkması sonucunda yargılamalar başlamıştır.

tbmm karşı ayaklanmalar

tbmm karşı ayaklanmalar

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.