Televizyonun Zararları Nelerdir?

Günümüzün teknolojisi ile televizyonlar artık üç boyutlu olarak hizmet vermektedir. İnsanların tahmin edemeyeceği kadar gelişen televizyonlar adeta bağımlılık yapıyorlar. Görsellik bakımından beklenmedik teknoloji sayesinde görüntü konusunda kalite vermektedir. Televizyon kitle iletişim araçları olarak oldukça faydalı olsa dahi yanlış kullanımdan dolayı beraberinde zararlar getirebiliyor. Televizyonda yenileme oranları oldukça faza şekilde hizmet vermektedir. Yayınlanan çeşitli programlar ile insanlara doğrudan etki yaratmaktadır. Sevdiğiniz dizileri seyretmek için ekran başına geçenler, çeşitli reklam tanıtımları ile kazanç sağlayan kanal sahipleri sizi alıverişe yöneltmektedir. Yönlendirmeler ile insanları çeşitli olumsuz alışkanlıklara yönelmelerine neden olmaktadır. Araştırmalarda televizyon insanların beynini doğrudan etkileyerek yaşamlarına olumsuz etki yaratmaktadır. Beyindeki hormonları etkileyerek kişileri adeta hipnoz edercesine kendisine bağlı duruma getirmektedir.

Televizyon başında zaman geçirilmesi kişilerin bağışıklık sistemlerini olumsuz şekilde etkilemektedir. Televizyonlardan yayılan ışıklarda göz sağlığını doğrudan etkilemektedir.

Televizyonların devamlı olarak izlenmesinden dolayı çocuklarda ruhsal sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Ergenlik dönemlerinde yaşıtlarına göre çok daha çabuk girmektedir.

Televizyonlarda yapılan yayınlarda şiddet, uygunsuz haber, seviyesiz programlar ve reklamların yapılması insanların psikolojisini doğrudan etkilemektedir. Bilinçsiz şekilde toplum gelişimlerinin olumsuz etkilenmesini sağlamaktadır.

Programlarda yapılan yayınlarda reyting uğruna olaylar ve ağza alınmayacak sözlerin kullanılması insanları olumsuz etkilemektedir. Konuşmalar sırasında Türkçemizin yanlış bir şekilde dile getirilmesi dilbilgisinde bozukluklara sebep olmaktadır.

İnsanları bağımlı yapması sonucunda sosyal aktivitelerden geri kalarak hareketsiz olarak evde kalmaktadır. Kaslarda zayıflama, kemiklerde kireçlenme olmaktadır.

Gözlerin devamlı hareketli ekrana bakması sonucunda bozulmalar meydana gelmektedir. Gözlerin derecesine göre bozulmaların yanı sıra kişilerin gözlük takmasına sebep olabilir.

Televizyonlarda şiddetin artmasına bağlı olarak çocuklar etkilenip psikolojik olarak daha çok şiddet yanlısı olmaktadır.

Yabancı kültürlerin daha çok ekranlarda kendisini göstermesi sonucunda, insanlar kendi kültürlerini unutarak geldikleri noktalardan habersiz olurlar.

Reklam ve yayınlara bağlı olarak çeşitli ürünlerin tanıtımı yapılması insanlara aşılanarak alışveriş yapmalarına sebep olmaktadır. Bilinçsiz tüketicilere sebep olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here