Menu

Temizlik Nedir

Temizlik sağlığımıza zarar verecek olan mikroplardan bölgenin arındırılması ile tanımlanır. Temizlik sadece ev olmamak dışında kişisel temizlikte olması gerekir. Öncelikle ailemiz tarafından ardından öğretmenlerimiz tarafından bize temiz olmanın kuraları öğretilir. Yemek yemeden önce yedikten sonra ellerimizi yıkamak gibi görgü kurallarının bir kısmı da temizlikle ilgili olmaktadır.

Temizlik gözle görülenlerden değil görülmeyen kesimlerde de yapılması gerekmektedir. Uykunuzdan uyandığınızda gözlerinizde çapaklanma olur bu yorgunluğu ve günün pisliği olarak gösterilir. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık temizlikler olarak ayrılabilir. Günlük normal el yüz yıkama olurken haftalık kişisel aylık vücut kontrol gibi devam eder.

Önemli olanda sabun kullanımı temizlikte olmazsa olmazları arasında yer alır. Ellerimizdeki kirleri en kolay şekilde sabunlar tarafından çıkartılmaktadır kişisel temizlikte de önerilir. Saç temizliğinizi yaparken mutlaka şampuan kullanıp pisliği atabilirsiniz.

Dikkat edilmeyip özen gösterilmediği takdirde bir çok hastalığa ve salgına dahi neden olabilir. Pislik içerisinde sağlığımız zamanla zarar görüp bozulur bunu engellemek için Yeşilay gibi temizlikle ilgili eğitim veren kuruluşlardan gerekli yardımı alabiliriz.

temizlik

temizlik

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir