Menu

TEOG Lise Puanları Düşecek mi 2014

2014 TEOG Lise Puanları Düşer mi, TEOG Lise Puanlarında Düşüş Olacak mı

Bu yıl ilk defa uygulanacak olan TEOG sisteminde herkesin kafasını karıştıracak sorular yer almaktadır. Merkezi Sistem Ortak sınavı 7 Temmuz günü duyurulmuştu. Okullar için kontenjanlar ve puan sıralamalarında değişiklikler olması bekleniliyor. 2014 yılı itibari ile birlikte geçtiğimiz senelerde olduğu gibi yıllık oranda kontenjan sayıları devamlı bir şekilde ayı olmaktadır. Bir okulda 30 kişilik sınıf 60 kişi girmediğinden dolayı eşit olmaktadır.

TEOG sıralamasında öğrencilerin tercihlerini yaparken puan ve sıralamaya göre dikkat ederek gerçekleştirmeleri gereklidir. Geçtiğimiz sene tercih ettikleri okullar kaç öğrenci aldıysa o duruma göre başvurularını yapmaları gerekir. Dikkat edilmeyerek yapılan başvurular sonucunda öğrenciler okullarını tercih edememektedir. Alınan öğrenci sayısını hesaplayarak başvuru yaptığınız yerde şansınızın ne kadar olduğunu görebilirsiniz.

Not: Geçtiğimiz sene SBS puanı ile TEOG puanını birbirleri ile eşit tutmak doğru değildir buna dikkat edilmesi gerekmektedir. Birbirinden farklı puanlar olması ile birlikte değişiklikler görülebilir.

100 kişilik kontenjanlı bir okulda taban puanı 250 olduğunu varsayarsak sizde 255 ile başvursanız dahi sizden yüksek 100 kişi varsa giriş yapamazsınız.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir