Tetanoz Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tetanoz, açık yaralara “klostridium tetani” adlı bakterinin bulaşması nedeni ile ortaya çıkan enfeksiyonlu rahatsızlıktır. Genelde paslanmış metallerde, çivi, demirlerden kişilere bulaşmaktadır. Eli kesilen veya çivi batan birisine ilk aşamada tetanoz olmaması adına yapılan aşıdır.

Zehrin etkisi sonucunda kişi vücudunda kasılmalar, nöbetleri ve vücudun katılaşması ile hastalığın karakteristik özelliği taşınır. Hastalık yapıcı bakterilerden dolayı insan vücudunda yayılmaktadır. Hayvan dışkılarında dahi görülen zararlı bakterilerden olmaktadır. Genelde kırsal alanlarda yaşayan çocuklarda görülür. Evde yapılan doğumlarda bilgisiz ebelerin kullandıkları aletlerden dolayı mikrop vücuda taşınabilir. Anne ve bebeği tehdit eden mikroptur. Kesici alet niyetine kullanılan jilet gibi aletlerden geçebilir.

Hastalığa neden olan bakteri protein yapısını doğrudan zehirlemektedir. Sinir lifler aracılığı ile kana karışır merkezi sinir sistemine kadar ilerler. Kasların kasılmaları, sinir bozuklukları, ışığa ve ses karşı duyarlılık gibi sinirsel sorunlar ortaya çıkar. Kaslarda şiddetli olarak kasılmalar sonucunda kendisini beli eder. Sinir hücrelerinde kendisini gösterir. Hastalarda kuluçka süresi olarak 2-56 gün arasında belli etmektedir. Kuluçka süresinin kısa olması hastalarda ölüm riskinin çok olduğunu gösterir.

Baş ağrısı
Gerginlik
Çenede ağrı
Karın ve bel ağrısı
Yutma zorluğu
Yüz kaslarında kasılmalar
Küçük uyarılarda kasların kasılması
Gırtlak ve solunum yolu rahatsızlıkları
Boğulma hissi yaratması
Nefes alıp vermekte zorluk

Tedavisi
Belirtileri kendisini göstermesi ile hastaneye giderek tedavisine başlanması gerekmektedir. Hastaya tetanoz antiserumu damardan aktarılır. Ortaya çıkması beklenen belirtiler ortadan kalkar. Antibiyotik kullanımı tedavi anlamında önemli yer tutmamaktadır. Hastaların koş ve gürültüsüz oranda tedavi edilmesinde önem taşır. Tetanozdan korunmak için belirli aralıklarda aşıların yapılması gereklidir. Örneğin çocuklar 2-3 aylık oldukları zaman tetanoza karşı aşı olmaları gerekir. Okul dönemlerinde çocukların gelişiminde de tatanoz aşısı yapılmalıdır. Aşı takvimi boyunca yapılacak olan aşılar sağlık getirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here