Tik Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Tik, kasların istem dışı kasılması sonucunda ortaya çıkan durumdur. Ani tepkiler sonucunda rahatsız edici durumlar olabiliyor. Kişilerin nesne veya hareketlere karşı tikleri olarak bunlara tepki verir. Sürekli tekrarlanır ve zaman içinde insanlar ağır baskı altında hisseder. Tiklerinin başkaları tarafından keşfedilerek kullanılması heyecan, korku, duygusal ve ruhsal anlamda sıkıntılar yaşamasına neden olmaktadır. Kasların istem dışı hareketi alışkanlık haline gelerek kurtulmasını da zorlaştırmaktadır.

Sık görülen tik durumları
Parmak çıtlatma,
İstemsiz olarak hareketlere tepki verme,
İstemsiz olarak bir şeyler söyleme,
Kulakları oynatma,
Yutkunma veya tükürme,
Göz kırpma durumları,
Yanak adalelerinde kasılmalar,
Limon görünce yüz ekşitme
Gözleri farklı yere dikmeler.

Hastalık kendisini belirginleştiği zaman tedavi etmek insanın kendisine kalıyor. Psikolojik veya durumlara göre tepki verme olayları kendisinin yenmesi mümkündür.

Tik’in nedenleri nelerdir?
Küçük yaşlarda disiplin konusunda çocukların üzerine gidilmesi onların tepki vermesine neden olabiliyor. Baskı altında olan çocuklar, istem dışı olarak yaşananlara tepki verirler. Koru, heyecan, baskı, engeller, kısıtlamalar gibi durumlar çocukta tik oluşumuna neden oluyor. Çocuklar o duyguları tekrar yaşaması tik haline gelmesine neden olabilmektedir.

Tik’in tedavisi nedir?
Kendi doktorları olarak tik’in üstesinden gelebilirler. Bunlar çocukluk dönemlerinde olduğu zaman geçerli bir tedavi yöntemi yoktur. Disiplin ve dayatmalar ortadan kaldırıldığı takdirde çocukların iyileşmesi beklenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here