Tırnak Batması Nasıl Geçer

Tırnak batması sosyal hayatımızı etkileyen ciddi sağlık sorunlarındandır. Bunun önlenmesi için gerekli önlemler alarak bu rahatsızlıktan kurtulabiliriz. Genelde ayak baş parmağımızda meydana gelen batmadan dolayı acı duyarız. Giydiğimiz ayakkabıdan tutun kilomuza kadar bir çok konu bunu tetiklemektedir. Kış aylarında ayaklarımız ayakkabının içinde sıkışmasından dolayı batmalara neden olur.

Tırnak batan noktada iltihaplanma olabilir, temiz tutulmalı ve herhangi baskıya maruz bırakılmamalıdır. Tırnak batmasında iltihaplanma varsa doktora gidilerek yayılması önlenebilir. Tedavi için ilaç verildiği gibi yeri geldiğinde cerrahi müdahale yapılarak tırnağın bölgeden çekilmesi ve iltihaptan temizlenmesi gerçekleştirilebilir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi temiz tutulmalıdır. Dar ayakkabılar giymemeli gerek sivri burun ayakkabı giymek baş parmağımızı sıkarak batmaya sebep olabilir. Gün içinde evdeyken çorap giymemeli ayağımız dinlenmesi gerekir. Devamlı suda ve temiz olmaması iltihaplanmanın devam etmesine neden olur. Herhangi bir şekilde kendimiz müdahale etmemeliyiz. Ayağımızı yıkadığımız takdirde dahi havlu ile kurulayarak ıslak olmamalıdır. Tırnağımızı bir dahakine derin kesmeyerek riskin oluşmasının önüne geçebiliriz.

Sağlıklı parmaklara sahip olmak için temizliğimize ve kullandığımız ayakkabılara dikkat etmeliyiz. Doğru ayakkabı seçimi ayağımızı rahatsız etmediği gibi iyi hissetmemizi sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here