Tırnak Kırılması Nasıl Geçer

Tırnakların oluşumu vitamin ve mineraller sayesinde olduğunu unutmamalıyız. Dışsal olmasından dolayı kırılma meydana gelebileceğinden dikkatli olunmalıdır. Tırnakların kırılmaması için neler yapabileceğimizi bilirsek eğer önüne geçebiliriz.

Dikkat edilmesi gerekenler: Elleriniz sürekli olarak kimyasal maddeler (çamaşır suyu, deterjan) içindeyse eğer tırnaklarınız zayıflayarak kırılmalara neden olabilir.

Yeterli ve düzenli beslenmediğimiz müddetçe tırnaklarımız zayıflayacaktır.

Metabolizmanın bozulmasına bağlı olarak çeşitli hastalıkların ortaya çıkarak tırnak kırılmasına neden olabileceğini bilmeliyiz.

Tırnakların susuz kalması: Vücudumuzdaki bütün organlarda olduğu gibi tırnaklarımızda suya ihtiyaç duyar. Sağlıklı uzayabilmesi için su gereklidir. Günlük ideal olarak 2-2,5 litre su içilmelidir.

Yağ eksikliği: Vücutta yağ eksikliğine bağlı olarak tırnaklar kırılabilir. Beslenme sırasında alacağımız yağlar sayesinde tırnaklarımızın kırılması önlenebilir.

Vitamin eksikliği: Tırnak sağlığı için A, D vitaminin yanı sıra magnezyum, demir, çinko yetersizliği tırnak kırılmalarına neden olabilir. Tırnak kırılması her yaşta görülür, ilerleyen yaşlarda vitamin eksikliğine bağlı olarak görülme oranı fazladır.

Tırnak kırılmasını nasıl önlenir

Uzman doktordan alınacak tavsiyeler en önemlisidir. Sebebi tam olarak belirlenerek tedavi uygulanabilir. Eskisi gibi güçlü ve sağlıklı tırnaklara sahip olmak hiçte o kadar zor değil. Tırnaklarınızın bakımını yaptığınız sürece sağlıklı olacaktır.

Önüne geçmek için cilt ya da iç hastalıkları doktoruna gidilebilir. Tedavi yöntemi sayesinde kökten ve kalıcı çözüme ulaşılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here