Tırnak Sararmasının Nedenleri ve Tedavisi

El ve tırnak bakımında çeşitli sebeplerden dolayı tırnaklar doğal renklerini kaybederek sararmaya başlar. Bakımlı kadınlarda sorun olarak görülmese dahi tırnak sararmasına yönelik çeşitli önlemler alınabilir. Bitkisel ve doğal yöntemler sayesinde eskisi gibi sağlıklı tırnaklara kavuşmanız mümkün olmaktadır.

Sürekli oje kullanımı: Genç kızların özellikle oje sürmesinden tırnağın yüzeyi havasız kalmasından dolayı zamanla sararmalar başlayabilir. Uzun süreli olarak oje kullanımı kolay kırılmaya neden olduğu gibi sararmalar kaçınılmaz oluyor. Tırnaklara sürülecek oje günlük olmalı ve haftanın belirli günleri tırnaklar dinlendirilmesi gerekmektedir.

Eldiven kullanımı: İş hayatında eldiven kullanmak zorunda kalan kişilerde tırnakların hava almamasına bağlı olarak güçsüzleşme, yıpranma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Havasızlık tırnakların zayıflamasına neden olur. Gün içinde devamlı eldiven kullanmaktan sakınarak korunabiliriz.

Vitamin eksikliği: Vücudun ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik vitamin ve minerale ihtiyacı olacaktır. Tırnakların güçlenmesi A, E, C ve D vitaminin yanı sıra çinko ve kalsiyuma ihtiyacı olmaktadır. Tırnak sağlığı için gerekli olan vitaminler karşılanması yeterli olacaktır.

Yaş: Vücut yaş ilerlemesi ile deforme edebilecektir. Deforme edebilen tırnaklar kendisini gösteren durumdur.

Sigara içmek: Uzun süreli sigara içen kişiler varsa eğer parmaklarında nikotin ve tütünden dolayı sararmalar meydana gelir. Zaman içerisinde tırnaklarda etkilenerek renklerinin sarıları değişir. Sigara kullanımından dolayı kişilerin sorun yaşayacağından dolayı ellerini sık sık yıkadıkları gibi tütünden uzak durmaları gerekir.

Temizlik maddeleri: Deterjan, sabun gibi temizlik maddelerinden dolayı tırnaklarda sararmalar oluşur. Yağ tabakasından dolayı insan sağlığını olumsuz şekilde etkiler.

Hastalıklar: Çeşitli cilt hastalıklarından dolayı insanları çeşitli anlamlarda rahatsız edebilir. Tırnak hastalıklarının başında tırnak mantarı, sedef hastalığı, diyabet ve akciğer hastalıkları tırnak sararmasına neden olur.

Tırnak sararması için doğal çözüm
Limon suyu
Süt
Maden suyu

Malzemeleri eşit seviyelerde birbirleri ile bir kap içinde karıştırınız. Bir hafta boyunca her gün günde 15 dakika boyunca parmaklarınızı ovuşturmanız durumunda tırnaklarınızın ucundaki sararmalar geçecektir.

Sararmalara yönelik bitkisel olarak kullanacağınız ilaçlar sayesinde kurtulabilirsiniz. Eski doğal rengine ulaşması için bitkilerden doğrudan tedavi yöntemi bulabilir, çeşitli karışımlardan elde edeceğiniz doğal çözümler sayesinde tırnaklarınız güzelleşecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here