Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulma Yolları

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı henüz küçük yaşlarda başlamaktadır. Anne ve babaların çocuklarına yeterince ilgi ve doğru yolu göstermemesi sonucunda tırnakları ile uğraşmak onlarına hoşuna gitmeye başlayacaktır. Doğru ve yanlışı fark edemeyen henüz çocuklar herhangi bir müdahale olmadığı sürece tırnaklarını yemeye devam ederler. Psikolojik olarak görülen tırnak yeme alışkanlığı çocuğun içinde bastırdığı bir şeylerin habercisi olmalı. Tırnaklarda uzamalar şekilsiz ve zamanla tırnak batması gibi hastalıklara dönüşebilir. Tırnaklarını koparan çocuklar üzerinde kısa zamanlı olarak müdahale ve bilgilendirme yapılmalıdır. Sağlıklı ve güzel tırnaklar için tırnak yeme alışkanlığından kurtarmalısınız. Gelecekte şekilsiz düzensiz büyüyen tırnaklar sorunları da beraberinde getirebilir.

Aşırı tırnak yemek ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Tırnak aralarına gün boyunca biriken mikroplar ağız yolu ile vücudumuza girmesine sebep olur. Sağlıklı tırnaklara sahip olmak için alışkanlığınızda kısa süre içersinde kurtulmanız gereklidir. Eskilerden gelen tavsiyeler üzerine alışkanlıklarınızdan tamamen kurtulmanızda mümkün olabilir.

Tırnaklarınıza ruj veya kına sürünüz ağzınıza götürmenize engel olacağından dolayı alışkanlığınızdan vazgeçene kadar devam edebilirsiniz.

Tırnaklarınızı koruma altına alın bunun için yara bandı ile sarabilirsiniz. Akşamları yara bandını çıkartarak rahat şekilde uyuyabilirsiniz.

Başka bir şeylerle meşgul olunuz. Örneğin baştan sona tırnak yeme alışkanlığı yerine farklı işlerle uğraşınız. Bilgisayar oyunu veya arkadaşlarınız ile zaman geçiriniz.

Tırnak yemeye sebep olan nedenler psikolojik olabiliyor. Aile içinde ve toplumsal olarak gördüğü tepkilerden dolayı kişilerde tırnak yeme alışkanlığı kendisini gösterir. Alışkanlıklardan dolayı kişiler etki altında kalırlar.

Tırnaklarınızı boyalar ile boyayabilirsiniz. Kalın renklerden dolayı tırnaklarınıza erişmeniz zor olacaktır. Parlatıcı veya vazelin sürmenizde buna engel olur.

Tırnaklarınıza ulaşmanızı engellemek için eldiven takabilirsiniz. O an tırnaklarınızı yeme alışkanlığı olacağından dolayı engellenebilir halde olur.

Tırnaklarınızın eski sağlığına kavuşması uzun bir zaman alacaktır. Başta yapacaklarınız düzenli olarak yıkamak ve temiz tutmaktır. Başarınızı ödüllendirerek kötü alışkanlıklardan kurtulduğunuzu tekrar tekrar hatırlayabilirsiniz. Eski tırnak sağlığı için güneş ışığı gerekli olacaktır.

tırnak sağlığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here