Menu

Titanik Neden Batmıştır

Titanik gemisi görkemli bir gemi olarak inşaa edildi ama dümeni motorlarının büyüklüğünü karşılamıyordu. Çok hızlı hareket ediyordu buz dağını fark edene kadar geminin dümeni yetersiz kalıp dönmemiştir ve yan güverteden buz dağına sürtünme sonucunda açılan delik su almasına neden oluyor. Yetersiz sandal olmamasından dolayı panik meydana gelmiştir.

Titanik ne zaman battı? Titanik, 14 Nisan 1912 yılında, akşam saat 23.30’da ve ilk seferinde battı.

Nereye gidiyordu? Gemi, İngiltere, Southampton limanından yola çıkmıştı ve New York’a gidiyordu.

Neden battı? Ana sebebi bir buz dağına çarpmasıydı, batması yaklaşık 3 saat sürdü, 15 Nisan 1912’de, saat 02.45 sularında gemi tamamen buzlu sulara gömülmüştü.

Nerede battı? Titanik Atlas Okyanusunda battı.

Titanik ismi ne demek? Titan, Yunan mitolojisinde dünyayı yöneten büyük tanrılara denirdi. (İngilizce okunuşu: ‘taytanik’.)

Titanik nasıl bir gemiydi? 268 metre uzunlukta, 4 bacalı, 11 katlı, 46.000 ton ağırlığında, içinde yüzme havuzları, Türk hamamı, dans salonları olan, çok lüks bir gemiydi. En büyük özelliği ise ‘ASLA BATMAZ’ bir gemi olarak düşünülmesiydi. Hatta ‘Tanrı bile batıramaz’ diyenler olmuştu.

Kazadan kaç kişi sağ kurtuldu? Sadece 705 kişi sağ kurtuldu. 1.517 kişi öldü. Yeterince can yeleği vardı bu yüzden ölenlerin çoğu boğularak değil, -2 derecedeki su yüzünden/hipotermiden öldüler.
324 1. sınıf kamara yolcusundan 201′ i kurtuldu
277 2. sınıf kamara yolcusundan 118’i kurtuldu
708 3. sınıf kamara yolcusundan 181’i kurtuldu
885 mürettebatın 212’si kurtuldu
13 postacı ve müzisyenden hiç kimse kurtulamadı.

Titanik kazazedelerinden halen hayatta olan son kişi: Titanik faciası sırasında, 2 aylık olan Millvina Dean, şu anda halen sağ ve 96 yaşında, İngiltere’de yaşıyor.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir