Toprak Çeşitleri ve Özellikleri

Yeryüzünün üst tabakası ve canlıların beslenmesi için ihtiyaç duydukları yapıdır. Toprak milyonlarca yıl boyunca yeryüzünde bulunmaktadır. Toprak çeşitlerine özelliklerine göre birbirlerine ayrılmaktadır.

Terra Rossa Toprak: En çok görülen toprak türüdür. İçinde bol miktarda demir oksitin bulunur. Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde rastlanmaktadır. Genellikle kayaçların üzerinde oluştuğundan çok verimli topraklar değildir.

Podzol Topraklar: Aşırı nemli topraklar olduğundan humus oranı azdır. Soğuk iklimlerde görülen ve verimsiz topraklardır. Yetişen bitki türleri genelde iğne yapraklı ormanlardan oluşur.

Tundra Toprağı: Soğuk iklim ve kutup bölgelerinde görülen toprak türüdür. Eriyen kar sularının toprağa karışmasıyla toprak nemlenirdi. Tarıma elverişli toprak değildir.

Laterit Topraklar: Sıcak iklimlerde görülen toprak türüdür. Ekvator iklime sahip olan yerlerin toprak türüdür. Verim bakımından en yüksek topraklar olmaktadır. Yağışların fazla olması toprağın verimini düşürmektedir.

Kahverengi Orman Toprakları: Orta kuşakta ılıman iklimin kendisini gösterdiği toprak türüdür. Humus oranı fazla olan toprak türüdür. Her bitkinin yetişmesinde elverişsiz olan topraklardır.

Çöl Toprağı: Tundura toprağıyla karışarak oluşan toprak türüdür. Yağışın az olmasıyla kuru kurum şeklindedir. Bitki yetişmesi için müsait olmamaktadır. En verimsiz topraklardan oluşmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here