Menu

Toprak Kirliliğine Sebep Olan Unsurlar Nelerdir Kısaca

Toprak Kirliliğine Neden Olan Unsurlar, Toprak Kirliliğine Sebep Olan Unsurlar Kısaca Nedir

Toprak sadece insanlar için olmadığı gibi diğer canlılar hayvanlar, bitkiler, böcekler dünya üzerinde yaşayan cansız canlı varlıkların hepsini ilgilendiriyor. Oluşacak toprak kirliliği bir yaşamın canlı soyunun yok olmasına sebep olabiliyor. Yüzyıllar boyunca insanların elinde olan dünya bugünkü kirli bir halini alarak artık ozon tabakasının delinmesi kirliliğin ormanlık alanları yok etmesi görülmüştür. Bitkiler toprak kirliliği yüzünden büyüyemedikleri gibi kuruyarak ölürler. Toprak kirliliği her bakımdan hayatımızı olumsuz etkiler dünyadaki canlıların yaşamlarını etkiler diğerleri ile bağlantılı olarak en çok ihtiyaç duyulan unsurlardandır.

Sanayi, fabrika, iş yeri, atıklar, motorlu araçlardan çıkan gazlar ile birlikte kirliliğin temel unsurlarıdır. İnsanlar bilinçsiz bir şekilde yerlere attığı radyasyon taşıyan maddeler, metal, cıva gibi toprak üzerinde yayılarak bölgede bitkilerin yetişmesini önler. Tarım ilaçları, yapay gübreler talimatlarına göre kullanılmaması sonucunda hormonların oluşumu su ve toprak kirliliğine etki yapar.

Toprağın temizliği biz insanların elinde olmaktadır. Zararlı maddeler birbirlerinden ayırt edilerek geri dönüşüm yapılabilir yada belli bir noktada muhafaza edilerek dağılmasını önler.

toprak kirliliği

toprak kirliliği

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir