Menu

Toprak Nasıl Oluşur Toprağın Canlılar İçin Önemi

Toprak Nasıl Oluşur, Toprağın Canlılar İçin Önemi Nedir

Çevremizde gördüğümüz topraklar canlılar için hayati önem taşımaktadır. Oluşumuna baktığımız zaman kayaların aşınması sonucunda ortaya çıktığını görebiliriz. Yüzlerce yıl içersinde rüzgar ve yağmurun etkisi ile birlikte kayalar aşınmaya başlıyor gözle görülmeyecek yavaş bir şekilde gerçekleşir. Aşınan taş parçacıkları zamanla kum tanesi haline dönüşerek toprak halini almaktadır. Toprakların birbirleri arasında farklılıkları olduğunu görürüz bunun asıl sebebi aşınan taşın sahip olduğu mineral ve görünürlük özelliğidir.

Doğada bulunan canlılar ile birlikte ilişkili olmaktadır. Bitkilerin kökleri toprak altında olarak oradan sağladıkları besinler sayesinde beslenirler. Yaşam süreleri boyunca topraklara ihtiyaç duymaktadırlar.

Toprağa sadece bitkiler değil insanlarda ihtiyaç duymaktadır. Yaşamsal faaliyetlerinden birisi beslenme bunu veren bitkiler olduğuna göre insanlar toprağın varlığına muhtaçtır. Toprak ile ağaçlar oluşur zamanla oksijen ve meyve vererek bizlere besin ihtiyacımız karşılamaktayız. Canlıların doğumundan ve ölümüne kadar bir döngünün oluşmasını sağlamaktadır.

toprak

toprak

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir