Topuk Ağrısı Neden Olur?

Topuklarda oluşan ağrılar oldukça rahatsız edici ve sorunlu olabiliyor. Yürürken ağırlığımızın önemli kısmı topuklarımıza yüklenir. Topuk bütün yükümüzü taşıdığından ağrılar sosyal hayatımızı olumsuz şekilde etkileyebiliyor. Ağrıların ilk aşamada sorunları kas, doku ve kemiklere bağlı olarak kaynaklandığı bilinmektedir. Yürümeyi zorlaştırdığı gibi ağrılar her geçen gün artış gösteren rahatsızlıklar olarakta ortaya çıkar. Kilolar, yanlış ayakkabı, sert zemin, hızlı basma gibi sebeplerden ötürü de ağrı oluşabilir.

Topuk zarının zedelenmesi, iltihaplanması sonucunda kalınlaşır ve ağrılara neden olabilir. Ayağa baskı yapılması bağların sertleşmesine neden olarak ağrının ortaya çıkmasına neden olur. Topuk zarı hamilelerde, devamlı ayakta duranlarda, kilolu olan kişilerde ortaya çıkması daha yüksektir.

Halk arasında bilinen diğer neden ise topuk dikenidir. Topuk dikeni, ayak kasları, bağlarına zarar vererek kalsiyum birikintisi sonucunda ayak tabanında kemiğe benzer yapı oluşturmasıdır. Yürürken, ağırlık kaldırırken topuğa iğne batarmış gibi hissin ortaya çıkması ile anlaşılabilir.

Ayak tabanının içe kayması sonucunda denge bozukluğu, baş parmak güçsüz kalarak yan parmakların daha çok ağırlık almasından topuk ağrısı yaşanabilir.

Topuk ağrısının tedavisi nasıldır?
Açma germe egzersizleri, ağrı kesici, ilaçlar sayesinde topuk ağrısının oluşumu tedavi edilebilir. Uzun mesafe yürümekten sakınılmalı, ayakta durulmamalı ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here