Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk dikeninde ilk aşama basma kusurlarının ortadan kaldırılması gerekmektedir. Kişiye özel tabanlık kullanılarak, topuk dikeninin önüne geçilmesinde yardımcı olur. Tabanlık kullanımı sayesinde hastaların aşın uzatma egzersizleri yapılmalıdır. Ayak tabanında kısalmış adalenin tekrar eski uzunluğuna döndürülmelidir.

İkinci aşamalarda fizik ve rehabilitasyon tedavisine başlanabilir. Hastaların gece yatarken yatakta kullandıkları ayakların düz bir pozisyonda durmaları sağlanır.

Bu tedavilerin uygulanması sonucunda ağrıları geçmeyen hastalara enjeksiyon tedavisi uygulanabilir. İki şekilde yapılabilir kortizon tedavisinde kısalmış adalenin kemiğe yapıştığı yerdeki ödemi ortadan kaldırmak amaçlı yapılır. İkinci enjeksiyon tedavisi hastalardan tranbosit olarak adlandırılan kan pıhtılaşma hücrelerinin alınarak topuk bölgesine yapılmasıdır. Enjeksiyon bir defa yapılarak hastaların ayaklarının dört hafta boyunca özel botta tutularak tedavi edilebilir.

Hiç birinden fayda görmeyecek kişi cerrahi olarak ayağın altında var olan kısalmış adaletinin uzatılmasına yönelik ameliyat yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here