Trans Yağın Zararları

Trans yağ, doymamış yağlardır. Katı ve sıvı yağdan daha farklı olarak daha zararlıdır. Katı yağlardan aklımıza margarin gelir, sıvı yağlar ise akışkan olanlardır. Trans yağlar ise yapay yağlar olup yiyeceklere ilave edilirler. Daha zararlı olduğundan dolayı daha dikkatli olunması gerekir.

Trans yağların tüketimi insanları ölüme davet ediyor. Vücudunuzun sistemine ters orantı yaratarak zarar vermektedir. Başta Avrupa ülkelerinde yasaklanan trans yağlar ülkemizde dahi yasaklanmıştır. Kalp krizi geçiren kişiler genellikle trans yağlar yüzünden yaşadığı kas kaybından dolayı olduğu sağlıkçılar tarafından belirtiliyor.

Trans yağların zararlarından dolayı kişilerde kısırlık, diyabet hastalıkları da görülür. Kişilerin sindirim sistemine zarar verdiği gibi bağışıklık sistemlerini de olumsuz yönde etkiler. Trans yağlar insan vücudu için zararlı olmuştur.

Son yıllar trans yağlar ile ilgili açıklamalar yapılmaktadır. Aldığınız ürünlerde trans yağ yoktur ibaresi tüketicilere gösteriliyor. Gündeme gelmeseydi eğer trans yağ kullanılmayacak mıydı sorusu aklımıza geliyor. Sonradan ortaya çıkartılan trans yağlar oldukça zararlı olup gençlik için tehlike oluşturuyor. Yiyecekleriniz yiyeceklere dikkat ederek trans yağlara dikkat etmelisiniz.

Kızartma türü yiyecekler,
Tatlı, çörek ve börekler,
Pasta, pizza, hamur işi, katı yağlar, margarinlerde genelde bulunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here