Menu

Tren Vantilatör Otomobil Gibi Hızlı Hareket Eden Cisimleri Durdurmak Neden Tehlikelidir

Tren Vantilatör Otomobil Durdurmanın Tehlikesi, Hareket Eden Cisimleri Durdurmak Neden Tehlikelidir

Hızlı giden ağır araçların durması için oldukça büyük kuvvet uygulanması gerekmektedir. Yavaşça uygulanacak ters kuvvetin etkisi ile birlikte büyük cisimler yavaşlayarak durmaktadır. Bir anlık hareket eden cismi durdurmaya çalışırsak onun uygulayacağı bütün kuvveti görebiliriz.

Örneğin hızla giden bir arabanın önüne birisi geçtiğimizde çarpmanın etkisi ile yaralanmalar meydana gelir. Bu durum tren gibi hızlı giden araçlarda da etkilidir eğer bir treni durdurmak için önüne barikat kurulursa onu parçalayarak geçebilir, onu engelleyici yavaşça hızını kesecek bir barikat yapılırsa herhangi bir olay meydana gelmeden durdurulmuş olacaktır.

Hızla dönen bir vantilatörün pervanelerinin önüne elimizi getirsek yaralanmalara sebep olabilir. Bu yüzden hızlı hareket eden cisimlerin önüne durdurmak için bir şey konulmaması gerekmektedir.

Polisiye dizilerinde fark etmiş olacaksınız ki arabanın önünü kesmek için bir başka araç önden yavaşça frene basarak durdurur. Tam olarak fren bassa hızla gelen araç ona çarparak büyük kayıplar verilebilir araçta durmaz.

trenin icadı

treni durdurmak neden tehlikelidir

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir